Tarımda kadın emeği: silifke ovası örneği
Woamn labor in agriculture: Silifke plain sample
  1. Tez No: 886361
  2. Yazar: MÜGE ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kadın, toplumsal yaşamda erkeğin ötekisi olarak var olurken, kadın emeği de değersizleştirilmektedir. Sanayi devrimi ile kadınların düzenli gelir getirecek bir işte çalışarak işgücüne katılmaları gerekmiştir. Türkiye'de kadın işgücünün önemli bir kısmı tarım sektöründe istihdam edilmektedir. Geleneksel kırsal faaliyetler için kadınlara genellikle ücret ödenmemekte, bu faaliyetler iş olarak değil yaşam tarzı olarak kabul edilmektedir. Ücret karşılığında tarım işçisi olarak çalışan kadınların büyük bir kısmı ise, sosyal güvenceden yoksun, kayıt dışı olarak çalışmaktadır. Bu araştırmanın amacı, tarım sektöründe işçi olarak çalışan kadınların emeğini feminist bir bakış açısıyla araştırmaktır. Çalışma kapsamında Silifke ovasında tarım sektöründe gündelikçi olarak ya da aile işçisi olarak çalışan yirmi kadınla yüz yüze, yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilerek veriler elde edilmiş, tarımda kadın emeğinin boyutu, kadın işçilerin bu alandaki payı ve ücreti, mülkiyet yapısı, çalışma ve yaşam koşulları, özerklik dereceleri ve gelecek kurguları incelenmiştir. Silifke ovasında tarımda kadın emeğinin yoğun olarak kullanıldığı, çifte vardiyanın tarım işçisi kadınlar için en ağır koşullarda devam ettiği, sosyal güvencesiz çalışmanın yaygın olduğu ve kadınların gelecek kurgularının eş ve aile üzerinden oluştuğu gözlemlenmiştir. Aile işçisi kadınların emeğinin bütün bu şartlarla birlikte hane içi emekle birleştirilerek daha da görünmez hale geldiği tespit edilmiştir. Çalışma sonunda tarım işçisi kadınların emek süreçlerini görünür hale getirip iyileştirmeye yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
While women exist as the“other”of men in social life, women's labor is also devalued. Through the industrial revolution, women had to join the workforce by working in a job that would bring regular income. A significant part of the female workforce in Turkey is employed within the agricultural sector. Women are generally not paid for traditional rural activities, and these activities are considered a lifestyle, not a job. The majority of women working as paid agricultural workers work unregistered, lacking social security. The aim of this research is to investigate the labor of women working in the agricultural sector from a feminist perspective. Within the scope of the study, data were obtained by conducting face-to-face, semi-structured interviews with twenty women working as day laborers or family workers in the agricultural sector in the Silifke plain. The size of women's labor in agriculture, the share and wages of women workers in this field, ownership structure, working and living conditions, degrees of autonomy. and future perception were examined. It has been observed that women's labor is used intensively in agriculture in the Silifke plain, double shifts continue under the harshest conditions for agricultural workers, working without social security is common, and women's future plans are based on spouse and family. It has been determined that the labor of women family workers has become even more invisible by being combined with household labor under all these conditions. At the end of the study, suggestions were made to make the labor processes of women agricultural workers visible and to improve them.