Representation of ethical notions in never let me go by kazuo Ishiguro & 1984 by George Orwell
Etik temsil Beni Asla Bırakmadaki kavramlar Kazuo Ishiguro Beni Asla Bırakma ve George Orwell'in 1984 adlı yapıtlarındaki kavramlar
  1. Tez No: 886402
  2. Yazar: GHUSOON SADEQ MAHDI AL-SULTANI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ERENDIZ ÖZBAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu analiz, Kant'ın ahlak teorisinin merceğinden Kazuo Ishiguro'nun Beni Asla Bırakma ve George Orwell'in 1984 adlı edebi eserlerini derinlemesine inceliyor - etik çerçeve, salt zorunluluktan ziyade görev dışı hareket etme ilkesi etrafında dönüyor - özellikle kategorik olana odaklanıyor. zorunlu Çalışma, Kant'ın her iki romandaki ideolojik sistemlere ve karakterlere nasıl davrandığına dair potansiyel incelemesine ve bu karakterlerin eylemlerinin kendi etik teorisine göre değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Kazuo Ishiguro'nun Never Let Me Go ve George Orwell'in 1984 romanlarındaki etik kavramların temsili, bireylerin ve toplumların, kurumsal güç ve sistemik adaletsizlik karşısında eylemlerinin ahlaki sonuçlarıyla nasıl boğuştuğunu ortaya koyuyor. Her iki roman da, verimliliğe ve üretkenliğe her şeyin üstünde değer verildiği ve bireylerin etik kaygılarının rutin olarak devletin ihtiyaçlarına tabi kılındığı bir dünyanın tehlikelerine dikkat çekiyor. Her iki roman da bize adil ve etik bir toplumun şekillenmesinde empatinin, şefkatin ve kişisel özerkliğin önemini hatırlatıyor. Beni Asla Bırakma'da karakterlerin hayatları, onları organ bağışçısı olarak kullanan, onlara sadece bir meta gibi davranan bir sistem tarafından yönetiliyor, bu sayede roman hayatın değeri ve kişiliğin anlamı hakkında sorular gündeme getiriyor. Benzer şekilde, 1984'te Orwell, devletin mutlak güce sahip olduğu bir dünyanın tehlikesini vurgulayarak, vatandaşların düşünceleri ve duyguları da dahil olmak üzere hayatlarının her yönünü kontrol eden totaliter bir toplumu tasvir ediyor. Roman, güç, kontrol ve özgürlük temalarını araştırırken, baskıcı sistemlere direnmede bireyin rolüne ilişkin etik soruları gündeme getiriyor. Her iki romanda da kahramanlar, etik hususların rutin olarak göz ardı edildiği veya altüst edildiği bir dünyada karşılaştıkları zor seçimlerle yüzleşmek zorundadır. Beni Asla Bırakma'da karakterler organ bağışçısı olarak kaderlerinin farkındadır ancak önceden belirlenmiş gelecekleri karşısında kendi arzuları ve hırslarıyla boğuşmak zorundadırlar. Benzer şekilde, 1984'te Winston Smith, statükoyu mu kabul edeceğine yoksa devlet kontrolüne direnip direnmeyeceğine karar vermek zorunda kaldı.
Özet (Çeviri)
This analysis delves into the literary works Never Let Me Go by Kazuo Ishiguro and 1984 by George Orwell through the lens of Kant's moral theory—the ethical framework revolves around the principle of acting out of duty rather than mere necessity,—specifically focusing on the categorical imperative. The study focuses on Kant's potential scrutiny of the ideological systems and the way they treat the characters in both novels, as well as on the evaluation of these characters' actions according to his ethical theory. The representation of ethical notions in Kazuo Ishiguro's Never Let Me Go and George Orwell's 1984 reveals the ways in which individuals and societies wrestle with the moral implications of their actions in the face of institutional power and systemic injustice. Both novels highlight the dangers of a world where efficiency and productivity are valued above all else and where the ethical considerations of individuals are routinely subordinated to the needs of the state. Both novels remind us of the importance of empathy, compassion, and personal autonomy in shaping a just and ethical society. In Never Let Me Go, the characters' lives are governed by a system that uses them as organ donors, treating them as mere commodities, by which means the novel raises questions about the meaning of their existence. Similarly, in 1984, Orwell portrays a totalitarian society that controls every aspect of citizens' lives, including their thoughts and emotions, highlighting the danger of a world where the state has absolute power. In both novels, the protagonists must confront the difficult choices they face in a world where Kantian ethics are routinely ignored or subverted. In Never Let Me Go, the characters are aware of their fate as organ donors but must grapple with their own desires and ambitions in the face of their predetermined future. In a similar fashion, in 1984, Winston Smith must decide whether to accept the status quo or resist the state's control.