İlk kez anne olan kadınlarda mobil uygulama ile emzirme özgüveni ve kaygı seviyeleri üzerine bir çalışma
A study on breastfeeding self-confidence and anxiety levels in primiparous women using a mobile application
- Tez No: 886403
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN ZAHİD UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Science and Technology, Psychology, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ilk kez anne olan kadınlarda mobil uygulama ile emzirme özgüveni ve kaygı durumlarındaki değişimin gözlemlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Polikliniği'nde ilk kez anne olan kadınların katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma içerisinde, anneler için hazırlanan mobil uygulama katılımcıların kişisel telefonlarına yüklenerek 5 hafta süre ile kullanmaları istenmiştir. Çalışma sonucunda 5 hafta süre boyunca deney grubu olarak mobil uygulama müdahalesi alan ve kontrol grubu olarak mobil uygulama müdahalesi almayan anneler arasındaki emzirme özgüveni ve kaygı değişimlerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Bulgular: Çalışma kapsamında gerçekleştirilen iki basamaklı çalışmada ilk olarak kullanılabilirlik çalışmasının bulgularına bakıldığında üç tasarım arasından T2 tasarımının en yüksek kullanılabilirlik puanı aldığı gözlemlenmiştir. İkinci aşama olan saha çalışmasında geliştirilen mobil uygulama ile kontrol ve deney gruplarında Emzirme Özyeterlilik Ölçeği, Pozitif Negatif Duygu Durum Değerlendirilmesi Ölçeği ve Durum ve Sürekli Kaygı Ölçümü ölçeklerinde yer alan sorulara verilen cevapların ortalaması her bir ölçek bağlamında değişkenlik gösterdiği bulunmuştur. Sonuç: İlk kez anne olan kadınların emzirme özgüveni ve kaygı seviyeleri için geliştirilen mobil uygulama ile annelere teknoloji bağlamında emzirme hakkında psikolojik ve fiziksel destek sunulması amaçlanmıştır. Bu çalışma emzirme özgüveni, duygu durum ölçümü, ten tene temas gibi psikolojik destek etkisi ile annelerin emzirme özgüveni ve kaygı seviyelerini incelemesi adına literatürdeki çalışmalardan ayrışmaktadır. Geliştirilen mobil uygulama ile annelerin emzirme hakkında ihtiyaç hissettikleri zaman ve mekanlarda kullanım kolaylığı ve anlaşılabilirliği sayesinde teknolojik araç kullanımıyla katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu sayede annelerin emzirme özgüveni ve kaygısı üzerinde etkili bir müdahale yöntemi olacağı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The main purpose of this study is to observe the change in breastfeeding self-confidence and anxiety in mothers through a mobile application developed within the scope of this study. Materials and Methods: This study was carried out with the participation of women who became mothers for the first time. In the study, the mobile application improved for mothers was installed on their personal phones, and they were asked to use it for 5 weeks. As a result of the study, changes in breastfeeding self-confidence and anxiety among mothers who received mobile application intervention as the experimental group and did not receive mobile application intervention as the control group were evaluated for 5 weeks. Results: When the findings of the usability study were first examined in the two-stage study carried out within the scope of the study, it was observed that the T2 design received the highest usability score among the three designs. With the mobile application developed during the field study, which is the second stage, questions on the Breastfeeding Self-Efficacy Scale, The Positive and Negative Affect Schedule and The State-Trait Anxiety Inventory scales were given in the control and experimental groups. It was found that the average of the answers varied within the context of each scale. Conclusion: The mobile application developed for the breastfeeding self-confidence and anxiety levels of primiparous aims to provide psychological and physical support to primiparous about brestfeeding in the context of technology. This study differs from studies in the literature in that it examines mothers' breastfeeding self-confidence and anxiety levels with the effect of psychological support such as breastfeeding self-confidence and mood measurement. In short, the developed mobile application will contribute to the use of technological tools because of its ease of use and understandability.