Examining middle school students' learning progression for scientific argumentation
Ortaokul öğrencilerinin bilimsel argümantasyon becerilerinin gelişiminin incelenmesi
- Tez No: 886420
- Danışmanlar: PROF. EMİNE ADADAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul öğrencilerinin bilimsel argümantasyon becerilerinin gelişimini üç sınıf seviyesinde incelemektir. Ayrıca öğrencilerin bilimsel argümantasyon becerilerinin farklı fen bilimleri konu alanlarındaki (Fiziksel Olaylar, Dünya ve Evren, Canlılar ve Yaşam, Sosyobilimsel Konular) değişimi de araştırılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını 5, 6 ve 7. sınıf seviyelerinden sırasıyla 27, 26 ve 27 olmak üzere toplamda 80 öğrenci oluşturmuştur. Bu kesitsel çalışmanın hedeflerine uygun olarak nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan temel nitel araştırma deseni benimsenmiştir. Araştırmanın verilerini katılımcıların dört farklı argümantasyon çalışmasına verdikleri bireysel ve yazılı yanıtlar ve bu çalışmaları takip eden yarı-yapılandırılmış görüşmeler oluşturmuştur. Elde edilen veriler sürekli karşılaştırmalı analiz tekniği ile incelenmiş ve tespit edilen argümantasyon elementleri kodlanmıştır. İki farklı araştırma sorusuna uygun olarak iki farklı argümantasyon çerçevesi kullanılmış ve öğrencilerin bilimsel argümantasyon becerilerindeki başarıları belirlenen kriterlere göre seviyelendirilmiştir. İlk araştırma sorusunun bulgularına bakıldığında, 5. sınıftan 6. sınıfa doğru öğrencilerin bilimsel argümantasyon becerilerinde belirgin bir gelişme olduğu görülmüştür. Ancak, diğer gruplar arasında en yüksek argümantasyon seviyesine ulaşan tek grup olmalarına rağmen, 7. Sınıf öğrencilerinin 6. sınıf öğrencileri ile karşılaştırıldığında daha düşük becerilere sahip olduğu görülmüştür. Bu bulgunun temel nedeni, 7. sınıf öğrencilerinin karşıt argümanlar oluşturmada yaşadıkları sorunlar ve çeşitli nedenler sunularak tartışılmıştır. Diğer bir bulgu olarak öğrencilerin argüman oluşturmada en çok zorlandıkları konunun fiziksel olaylar olduğu, bunu dünya ve evren konusunun takip ettiği, sosyobilimsel mesele ve canlılar ve yaşam konularında ise daha yüksek seviyeli argümanlar oluşturukları ortaya konulmuştur. Çalışmanın bulguları fen eğitimi literatürüne, fen eğitimindeki uygulamalara ve ölçme ve değerlendirme araçları oluşturmaya katkı sağlayabilecek çıkarımlar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the development of scientific argumentation skills of middle school students at three grade levels. In addition, the change in students' scientific argumentation skills in different science contexts (Physical Science, Earth and Space Science, Life Science, Socioscientific Issues) was also investigated. The participants of the study consisted of 80 students from Grade 5 (27), Grade 6 (26) and Grade 7 (27). In accordance with the objectives of this cross-sectional study, a basic qualitative research design, one of the qualitative research approaches, was adopted. The data of the study consisted of the participants' individual and written responses to four different argumentation tasks and semi-structured follow up interviews. The data obtained were analyzed with constant comparative analysis method and the argumentation elements identified were coded. Two different argumentation frameworks were used in accordance with two different research questions and students' achievements in scientific argumentation skills were determined according to the criteria for levels. When the findings of the first research question were analyzed, it was observed that there was a significant improvement in students' scientific argumentation skills from Grade 5 to Grade 6. However, although they were the only group that reached the highest argumentation level among the other groups, it was observed that Grade 7 students had lower skills compared to Grade 6 students. The main reason for this finding was discussed by presenting the problems 7th grade students had in constructing opposing arguments and various reasons. As another finding, it was revealed that the topic that students had the most difficulty in forming arguments was physical science, followed by the earth and space science, and they formed higher level arguments in socioscientific issues and life science contexts. The findings of the study provide implications that can contribute to science education literature, science education practices and the development of assessment and evaluation tools.