Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin kış sporlarına yönelik farkındalık düzeylerinin incelenmesi (erzurum ili örneği)
Examining the awareness levels of physical education and sports teachers towards winter sports (the sample of Erzurum province)
- Tez No: 886445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HALÜK SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu araştırma Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin kış sporlarına yönelik farkındalık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla oluşturulmuştur. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerine göre kış sporlarına yönelik tutumlarının farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi de amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma amacına göre açıklayıcı tipte hazırlanan bu çalışmada nicel temelli tarama deseni kullanılmıştır. Kolayda örnekleme yöntemiyle ilgili katılımcılara ulaşılmış ve araştırmaya gönüllü olarak katılan, bilgilendirilmiş onama olur veren 122 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni özelinde çalışma yürütülmüştür. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için (SPSS) programı kullanılmıştır. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları olan; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma yönteminden faydalanılmış, niceliksel verilerin gruplar arası karşılaştırmalarında Bağımsız örnekler, T testi, niceliksel verilerin karşılaştırılmasında ikiden fazla grup durumunda, normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Tek yönlü (One way) ANOVA testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Post-Hoc Tukey testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma kapsamında ulaşılan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin kış sporlarına yönelik genel farkındalık düzeyi“oldukça farkında”düzeyinde olduğunu göstermektedir. Çalışmamızda, KSFÖ ölçeği ve alt boyutlarının (bilişsel, duyuşsal, psikomotor) cinsiyet, medeni durum, yaş, gelir düzeyi ve çalışma süresi, unvana göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı buna karşın sosyal medyada kış sporlarına yönelik yayınları takip etme durumuna göre takip eden katılımcıların kış sporlarına yönelik genel, bilişsel ve psikomotor farkındalık düzeylerinin takip etmeyen katılımcılara göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç: Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre; sonuçlar farkındalık düzeylerinin“oldukça farkında”düzeyinde olduğunu gösterdi. Bu durum Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin kış sporları konusunda bir miktar bilgi sahibi olduklarını ancak anlayışlarında hala eksikliklerin bulunduğunu göstermektedir. Bu kapsamda çeşitli iyileştirmelerin yapılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was created to determine the awareness levels of Physical Education and Sports Teachers regarding winter sports. The study also aimed to determine whether participants' attitudes towards winter sports differ according to their demographic characteristics. Method: A quantitative-based survey design was used in this study, which was prepared in an explanatory type according to the research purpose. The relevant participants were reached through the convenience sampling method and the study was conducted specifically with 122 Physical Education and Sports Teachers who participated in the research voluntarily and gave informed consent. While evaluating the findings obtained in the study, (SPSS) was used for statistical analysis. While evaluating the study data, descriptive statistical methods; Frequency, percentage, mean and standard deviation methods were used, Independent samples T test was used for intergroup comparisons of quantitative data, and One way ANOVA test was used for intergroup comparisons of normally distributed parameters in the case of more than two groups when comparing quantitative data. Post-Hoc Tukey test was used to determine the causative group. Findings: The general awareness level of Physical Education and Sports Teachers reached within the scope of the study regarding winter sports shows that they are at the“fairly aware”level. In our study, we found that the KSFS scale and its sub-dimensions (cognitive, affective, psychomotor) did not differ significantly according to gender, marital status, age, income level and working time, title. It was concluded that general, cognitive and psychomotor awareness levels were higher than those of participants who did not follow up. Result: In our study, the general awareness levels of Physical Education and Sports Teachers regarding winter sports were examined. The results showed that awareness levels were at the“fairly aware”level. This situation shows that Physical Education and Sports Teachers have some knowledge about winter sports, but there are still deficiencies in their understanding. In this context, the need for various improvements emerges.