Poli (N-izopropil akrilamit-ko-2hidroksietil metakrilat) termotropik kopolimerlerin üretimi ve tanımlanması ve N-oktadekan@melamin borik asit formaldehit ısıl enerji depolama mikrokapsüllerinin üretimi
Production and characterization of poly (N-isopropyl acrylamide-co-2hydroxyethyl methacrylate) thermotropic copolymers' and production of N-octadecane@melamine boric acid formaldehyde thermal energy storage microcapsules
- Tez No: 886453
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, p(n-izopropilakrilamit-ko-2-hidroksietil metakrilat) polimerleri üretilerek sulu çözeltilerinin sıcaklığa bağlı turbidite testleri gerçekleştirilmiştir. Bu çözeltilerin sahip olduğu alt kritik çözünme sıcaklığı değerleri bu çalışma da ilk defa incelenmiştir. Üretilen malzemelerin evlerde cam sistemlerinde gün için aşırı ısınmanın engellenmesi için değerlendirilmesi düşünülmektedir. Proje, Royal Academy of Engineering tarafından Newton Katip-Çelebi fonlarının işbirliği kapsamında desteklenmiş ve yenilikçi malzeme çalışmalarına karşı İngilterede uygulama esaslı çalışmalara yer verilmiştir. Proje de aynı zamanda polimer ve cam üreten 2 farklı kuruluşta yer almıştır. Bu çalışma ile evlerin cam sistemlerinde belli bir değişiklik meydana getirilerek enerji etkinliğinin artırılması amaçlamıştır. Hidrofilik komonomerin thermotropic yapılarda faz değişim sıcaklığını azalttığı bilindiğinden daha evvel çalışılmamış söz konusu kopolimerlerin değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada, P(n-izopropilakrilamit-ko-2-hidroksietil metakrilat) polimeri organik bir çözücü içerisinde ve AIBN başlatıcı kullanılmak suretiyle polimerleştirilmiştir. Daha sonra üretilen polimer saflaştırıldıktan sonra sulu çözeltisi hazırlanılarak performans testleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın 2. kısmında TUBİTAK 1001 programı kapsamında yer alan diğer bir projeye konu olan yanma geciktirici özelliğe sahip melamin-borik asit-formaldehit kabuklu mikrokapsüllenmiş n-oktadekan mikroakpsülleri sentezlenilerek tanımlamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, p(n-isopropylacrylamide-co-2-hydroxyethyl methacrylate) polymers were produced and temperature-dependent turbidity tests of their aqueous solutions were carried out. The subcritical dissolution temperature values of these solutions were examined for the first time in this study. It is thought that the materials produced will be used to prevent overheating in home glass systems during the day. The project was supported by the Royal Academy of Engineering within the scope of the cooperation of Newton Katip-Çelebi funds, and application-based studies were included in the UK against innovative material studies. The project also involved two different companies producing polymers and glass. This study aimed to increase energy efficiency by making a certain change in the glass systems of houses. Since it is known that the hydrophilic comonomer reduces the phase change temperature in thermotropic structures, the evaluation of these copolymers, which have not been studied before, was emphasized. In this study, poly(n-isopropylacrylamide-co-2-hydroxyethyl methacrylate) polymer was polymerized in an organic solvent using AIBN initiator. Then, after the produced polymer was purified, its aqueous solution was prepared and performance tests were evaluated. In the second part of the study, melamine-boric acid-formaldehyde shelled microencapsulated n-octadecane microcapsules with fire retardant properties, which are the subject of another project within the scope of TUBITAK 1001 program, were synthesized and defined.