Anderson localization in non-hermitian systems: Skin effect and scale-free localization
Hermityen olmayan sistemlerde Anderson yerelleşmesi: Deri etkisi ve ölçekten bağımsız yerelleşme
  1. Tez No: 886472
  2. Yazar: BURCU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN BULUTAY, PROF. DR. CEM YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Özvektörlerin yerelleşme özellikleri örgü modeline bağlı olarak değişir. Asimetrik bağlantı terimlerine sahip bir Hatano-Nelson modeli, özvektörlerin örgünün sınırında yerelleştiği Hermityen olmayan deri etkisi gösterir. Burada yerelleşme uzunluğu sonludur ve sistem büyüklüğüne bağlı değildir. Hatano-Nelson modeline düzensizlik eklediğimizde, deri etkisi özvektörleri Anderson yerelleşen özvektörlere dönüşmeye başlar. Kritik bir düzensizlik şiddetinde, tüm deri etkisi özvektörleri Anderson yerelleşen özvektörlere dönüşür. Deri etkisi özvektörlerinin yerelleşme uzunluğu, sistem büyüklüğüne bağlı olmadığı için, bu model, büyüklükten bağımsız bir Anderson yerelleşmesi sergilemektedir. Hatano-Nelson modeli, bir boyutlu içinde safsızlık bulunan bir Hermityen örgü olarak değiştirildiğinde, yeni model, deri etkisi özvektörleri aksine, yerelleşme uzunluğunun sistem büyüklüğüne bağlı olduğu ölçekten bağımsız yerelleşme özvektörler sergiler. Ölçekten bağımsız yerelleşme durumların sistem büyüklüğü değiştikçe değişmeyen bir uzaysal profili vardır. Ölçekten bağımsız yerelleşme durumlarına sahip sisteme düzensizlik eklendiğinde, ölçekten bağımsız ve Anderson yerelleşme durumları arasındaki etkileşim gözlemlenir. Kritik düzensizlik şiddetinde, tüm durumlar Anderson yerelleşme durumlarına dönüşür. Ölçekten bağımsız durumlarının yerelleşme uzunluğu sistem büyüklüğüyle ölçeklendiğinden, büyüklüğe bağlı bir Anderson geçişi gerçekleşir.
Özet (Çeviri)
Localization properties of eigenstates change according to the lattice model. A Hatano-Nelson model with asymmetric hopping constants exhibit non-Hermitian skin effect(NHSE) where eigenstates localize near the edge of the lattice, the localization length is finite and does not depend on the system size. With introducing disorder to the Hatano-Nelson model, skin states start to become Anderson localized states. At a critical disorder strength all skin states become Anderson localized states. Since localization length of skin states does not depend on the system size, this model exhibits a size-independent Anderson localization. When the Hatano-Nelson model is modified as a 1D Hermitian lattice with an impurity, new model exhibits scale-free localized (SFL) states where unlike skin states, localization length scales with the system size. SFL states have a spatial profile that does not change as the system size varies. With the introduction of disorder into the system with SFL states, the interplay between SFL and Anderson localized states is observed. At the critical disorder strength, all states become Anderson localized states. Since localization length of SFL states scales with system size, a size-dependent Anderson transition occurs.