Orman ürünlerinde elde edilen reçinenin yediveren limon meyvesi üzerindeki raf ömrü denemeleri
Shelf life trials of resin obtained from forest products on yedi̇veren lemon fruit
- Tez No: 886476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ONURHAN GÜCÜŞ, DOÇ. DR. AHSEN EZEL BİLDİK DAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında maleinize ağacının dip kütüğünden elde edilen reçine ile limon meyvesi kaplanarak depolama süresini uzatma amaçlanmıştır. Bu amaçla Mersin ilinin erdemli yaylarında hasat edilen limon meyveleri reçine ile kaplanarak +4ºC ve +20ºC de 90 gün boyunca depolanmıştır. Depolama süresince (0, 15, 30, 45, 60 ve 90 gün) kaplanmış ve kaplanmamış kontrol limon örneklerinde nem tayini, su aktivitesi tayini, briks tayini, renk tayini, pH tayini, titrasyon asitliği tayini, toplam fenolik madde tayini, toplam antioksidan madde tayini, sertlik tayini, ağırlık kaybı tayini, maya-küf tayini ve duyulsal analizler gerçekleştirilerek takip edilmiştir. Yapılan analiz sonuçları incelendiğinde kaplanmış limon örneklerinin kaplanmamış limon örneklerine kıyasla depolama süreleri, hacimsel ağırlığı koruma gibi değerlerde ciddi bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Depolama koşulları bakımından incelendiğinde +20 derecede depolanan reçine kaplanmış limoun grupların + 4 derecede depolana kaplama yapılmayan limon gruplarına kıyasla daha uzun raf ömrüne sahip olduğu tesbit edilmiştir. + 4 derecede depolanan reçine kaplanmış limon grupları depolama süresi bakımından en uzun süreye sahip limon grupları olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlarla kaplama materyali olan reçinenin limon meyvesi üzerinde depolama süresinin artmasında ciddi oranda fayda sapladığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to extend the storage period of lemon fruit by coating it with the resin obtained from the bottom stump of the maleine tree. For this purpose, lemon fruits harvested in the virtuous springs of Mersin province were coated with resin and stored at +4ºC and +20ºC for 90 days. Moisture determination, water activity determination, brix determination, color determination, pH determination, titratable acidity determination, total phenolic substance determination, total antioxidant substance in coated and uncoated control lemon samples during storage (0, 15, 30, 45, 60 and 90 days). determination, hardness determination, weight loss determination, yeast-mold determination and sensory analysis were performed and followed. When the analysis results were examined, it was observed that there was a significant increase in values such as storage times and volumetric weight preservation of coated lemon samples compared to uncoated lemon samples. When examined in terms of storage conditions, it was determined that resin-coated lemon groups stored at +20 degrees had a longer shelf life compared to uncoated lemon groups stored at +4 degrees. Resin coated lemon groups stored at +4 degrees were determined as the lemon groups with the longest storage period. With these results, it has been determined that the coating material, resin, has a significant benefit in increasing the storage period on lemon fruit.