Glimepirid'in spektrofotometrik yöntem ile analizi
The Analysis of glimepiride with spectrophotometric method
- Tez No: 88653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİDE ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada uzun etkili sülfonilüre grubundan oral antidiyabetik yeni bir ilaç olarak kullanılan glimepirid'in (Amaryl®) 2. derece türevsel UV spektrofotometrik analizi yapılmıştır. Koşulların optimize edilmesi için çözücü, türev derecesi, dalga boyu aralığı ve N değeri seçimi gerçekleştirilmiştir. 2.derece türevsel UV spektrofotometrisi ile 245-290 nm dalga boyu aralığında, N=6 (AA=21) dimetilformamidli ortamda 1.00-500.00 ppm doğrusallık sınırları içinde glimepirid'in miktar tayini yapılmıştır. Geliştirilen 2. derece türevsel UV spektrofotometrisi glimepirid içeren tablet şeklindeki farmasötik preparatlara uygulanmıştır. Validasyon çalışması yapılan yöntemin doğru, duyarlı, kesin ve tekrarlanabilir bir yöntem olduğu ve farmasötik preparatlara doğrudan ve kolayca uygulanabileceği sonucuna varılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, glimepiride (Amaryl®) which is a new oral antidiabetic drug of the sulfonylurea class having a prolonged effect was analyzed by using second derivative UV spectrophotometry. The solvent, the degree of derivation, the wavelength range and N values were chosen in order to optimize the conditions. The quantification of glimepiride in dimethylformamide was performed in the wavelength range of 245-290 nm (N=6, AA=21), the linearity range of 1.00-500.00 ppm by using the second derivative UV spectrophotometric method. The developed second derivative UV spectrophotometric method was applied to the pharmaceutical tablet preparations. It has been concluded that the method which has been validated accurate, sensitive, precise, reproducible and could be applied directly and easily to the analysis of pharmaceutical preparations.