Staphylococcus aureus toksinlerinden alfa-toksinin yeni kromatografik yöntemlerle saflaştırılması
Alpha-toxin prufication with new chromatographic methods from staphylococcus aureus toxins
  1. Tez No: 88654
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ÇAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KEVSER PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET İnsanlarda patojen olan Staphylococcus aureus bakterisi 789 ( 6 - I ) Wood NTCT standart susunun sıvı kültür besiyerinde üremesi sonucu toksin oluşturması sağlandı. Oluşan toksinden, Staphylococcus aureus alfa - toksin amonyum sülfat ( (NH4)2S04 ) presipitasyonu, iyon değiştirici kolon kromatografisi ve jel filtrasyon kolon kromatografisi ile yüksek basınç altında“ Bio Pilot System ”de saflaştırıldı. Ekstrakte protein DEAE - Sepharose ( İyon Değiştirici ) kolonuna ve daha sonra da Superdex 75 ( Jel Filtrasyon kolonuna uygulanarak 324,39 kez saflık sağlandı. Hemolitik aktivite testleri %1 koyun eritrositi süspansiyonu ile yapıldı ve A545'te absorbans okunarak belirlendi. Proteinin saflık kontrolü PAGE ve SDS - PAGE (Poliakrilamid jel elektroforezi ) ile yapıldı. Alfa - toksin, tek protein bandı olarak görüldü ve molekül ağırlığı 45.000 Da olarak saptandı. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Staphylococcus aureus 789 ( 6 - I ) Wood NTCT strain which is a human pathogen was grown in a liquid culture medium and toxin was formed. Staphylococcus aureus alpha - toxin was purified from that toxin by using ammonium sulfate ( (NHUhSC^ ) precipitation, ion - exchange chromatography and gel filtration chromatography under high pressure at“ Bio Pilot System ”. 324, 39 times purity was provided by applying the extracted protein to DEAE - Sepharose ( Ion - exchange ) column and then Superdex 75 ( gel - filtration ) column. The hemolytic activity tests were performed by 1% sheep erythrocyte suspension and it was determined by reading the absorbance at A545 (at UV spectrophotometer ). Purity control of the protein was done by using PAGE and SDS - PAGE ( Polyacrylamide gel electrophoresis ) and alpha - toxin was determined as a single band with a moleculer weight of 45.000 Da.