Improving fine motor control in virtual reality: The impact of hand visibility and wrist-worn haptic feedback
Sanal gerçeklikte ince motor kontrolünün geliştirilmesi: El görünürlüğünün ve bilekte giyilen dokunsal geri bildirimin etkisi
- Tez No: 886541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE SARAC STROPPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, el görünürlüğünü değiştirme ve bilekte takılan dokunsal geri bildirim uygulayarak sanal gerçeklik ortamlarında ince motor kontrolünü geliştirmeyi araştırmaktadır. Çalışma, hassas manipülasyon ve ince kontrol gerektiren VR uygulamalarındaki zorlukları ele almayı amaçlamaktadır, genellikle dokunsal geri bildirimin eksikliği ve mevcut etkileşim yöntemlerinin sınırlamaları tarafından engellenmektedir. Kullanıcı performansını değerlendirmek amacıyla, el görselleştirme tekniklerinin ve bilekte takılan cihazlardan gelen titreşimli geri bildirimin etkisini incelemek için bir dizi deney gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, ince motor görevler sırasında el görünürlüğünün çarpışma sayısını önemli ölçüde etkilediğini, şeffaf ellerin opak olanlardan daha iyi performans sağladığını göstermiştir. Ayrıca, dokunsal geri bildirimin entegrasyonu, kullanıcı güvenini artırmış ve çarpışma oranlarını azaltmıştır, ancak ek duyusal işlem gerektirdiğinden görev tamamlama süresini uzatmıştır. Bulgular, el görünürlüğünü optimize etmenin ve etkili dokunsal geri bildirimi dahil etmenin, VR'de ince motor kontrolünü önemli ölçüde geliştirebileceğini ve genel kullanıcı deneyimini iyileştirebileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates improving fine motor control in virtual reality (VR) environments by altering hand visibility and implementing wrist-worn haptic feedback. The study aims to address the challenges in VR applications that require precise manipulation and delicate control, often hindered by the lack of tactile feedback and limitations of current interaction methods. A series of experiments were conducted to evaluate the impact of different hand visualization techniques and vibrotactile feedback from wrist-worn devices on user performance in VR. The results demonstrated that hand visibility significantly influences the number of collisions during fine motor tasks, with transparent hands yielding better performance than opaque ones. Moreover, the integration of haptic feedback improved user confidence and reduced collision rates, although it increased task completion time due to the additional sensory processing required. The findings suggest that optimizing hand visibility and incorporating effective haptic feedback can substantially improve fine motor control in VR, enhancing the overall user experience.