3 shades of gray; pollution abatement in cournot, bertrand and cournot-bertrand duopolies
Grinin üç tonu ; Cournot, bertrand ve cournot-bertrand duopollerinde kirliliğin ıslahı
  1. Tez No: 886542
  2. Yazar: ALİ ÖZENÇ GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünya genelinde çevre kirliliği, endüstriyel üretim süreçlerinin hızlanmasıyla ile birlikte artmıştır. Doğanın endüstriyel üretim süreçlerinin yarattığı çevre kirliliğinden gördüğü zararı en aza indirgeyecek çözümlerin uygulanması gereklilik haline dönüşmüştür.Bu baglamda endüstriyel atıkların ıslahı için gelişmiş teknolojilerin endüstriyel üretim süreçlerine dahil edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, emisyon azaltıcı teknolojilerin endüstriyel üretim süreçlerine dahil edilmesiyle firmaların karlılık durumları , toplumsal refah durumu ve sosyal refahı arttırıcı verginin hangi üretim fonksiyonu değişkenleri ile ilişkili olduğu incelenmiştir. Bu kapsamda üç aşamalı işbirlikçi olmayan oyun modeli içerisinde Cournot, Bertrand ve Cournot-Bertrand duopolü piyasa modeli olarak seçilmiş, emisyon azaltıcı teknolojileri üretim süreçlerine dahil eden firmalara vergi indirimi uygulayan bir regülatorun varlığı altında oyunun yapısı oluşturulmuştur. Firmalar oyunun ilk aşamasında emisyon azaltıcı politikalar için yatırım kararlarını verir, ikinci aşamada regulator toplumsal refahı maksimize edecek vergiyi uygular ve üçüncü aşamada firmalar içinde bulundukları piyasa yapısı içerisinde yapacakları üretim miktarlarını seçerler.Firmaların emisyon azaltıcı teknolojiye yatırım yapmaları halinde karlılıkların arttığı, emisyon azaltıcı politikaların, toplumsal refahı tüm durumlarda olumlu etkilediği, Bertrand duopolünün rekabetçi yönü Cournot ve Cournot-bertrand duopollerinden daha fazla olduğu için toplumsal refah yönünden , en olumlu etkilendiği görülmüştür. Ayrıca Oyunun ikinci aşamasında toplumsal refahı maksimize edecek vergi miktarı, çevre kirliliği arttıkça ve teknolojik verimlilik azaldıkça artmaktadır.Güncel yaşamda bu model, ilgili piyasa yapılarının görüldüğü endüstriler içerisindeki firmaların çevre politikalarına dahil edildiklerinde yarattığı çıktıların bir öngörüsü olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution worldwide has increased with the acceleration of industrial production processes. It has become a necessity to implement solutions that will minimize the damage to nature from environmental pollution caused by industrial production processes. In this context, advanced technologies for the treatment of industrial wastes should be included in industrial production processes. In this study, the profitability of firms, social welfare and social welfare-enhancing tax are examined with which production function variables are related to the inclusion of emission-reducing technologies in industrial production processes. In this context, Cournot, Bertrand and Cournot-Bertrand duopoly were selected as the market model within the three-stage non-cooperative game model, and the structure of the game was formed under the presence of a regulator that applies tax reductions to firms that incorporate emission-reducing technologies into their production processes. Firms make investment decisions for emission-reducing policies in the first stage of the game, in the second stage the regulator imposes the tax that maximizes social welfare and In the third stage, firms choose the amount of production they will make within the market structure they are in. It is seen that profitability increases if firms invest in emission-reducing technology, emission-reducing policies affect social welfare positively in all cases, and since the competitive aspect of the Bertrand duopoly is more competitive than Cournot and Cournot-Bertrand duopolies, it is most positively affected in terms of social welfare. Moreover, in the second stage of the game, the amount of tax that maximizes social welfare increases as environmental pollution increases and technological efficiency decreases. In actual practice, this model can be considered as a prediction of the output of firms in industries with relevant market structures when they are included in environmental policies