İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin hedef belirleme ve öz düzenleme becerileri ile aralarındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between goal setting and self-regulation skills of primary school 4th grade students
- Tez No: 886540
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU YÜCEL TOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf öğrencilerin hedef belirleme ve öz düzenleme becerileri ile bu değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel ve ilişkisel tarama modelleri kullanılmıştır. 2022-2023 eğitim yılında İstanbul ilinin bir ilçesinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Örneklem, tabakalı örneklem ve küme örneklem yoluyla belirlenmiştir. İlçede bulunan 11 tane ilkokuldan, 6 tane ilkokul seçilmiş ve bu okullarda öğrenim görmekte olan 452 dördüncü sınıf öğrencisine veri toplama araçları uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, öğrencilerin hedef belirleme becerilerini ölçmek için“Hedef Belirleme Ölçeği”ve öğrencilerin öz düzenleme becerilerini ölçmek için de“Öz Düzenleme Ölçeği”kullanılmıştır. Bu ölçekleri araştırmada kullanmak için gerekli kişilerden izin alınmıştır. Uygulanan ölçeklerden elde edilen verilere ilişkin parametrik testlerden t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizleri SPSS 25.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin öz düzenleme becerisi iyi bir düzeyde, hedefe karar verme becerisi orta düzeyde ve hedefe yönelik süreci yönetme becerisi iyi bir düzeyde olduğu tespit edilmiştir. İlkokul 4. sınıf öğrencilerin öz düzenleme becerilerinin cinsiyete göre kızlar lehine anlamlı bir farklılık göstermekte; anne çalışma durumu, anne ve baba eğitim durumuna göre anlamlı bir fark göstermemektedir. İlkokul 4. sınıf öğrencilerin öz düzenleme becerisi ve hedefe yönelik süreci yönetme arasında orta düzeyde, öz düzenleme becerisi ve hedefe karar verme arasında zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin sahip oldukları hedef belirleme becerisi öz düzenleme becerilerini anlamlı bir şekilde yordamakla birlikte değişkenliği açıklama gücü zayıftır. İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin hedef belirleme ölçeğin iki alt boyutu olan hedefe yönelik süreci yönetme ve hedefe karar verme boyutlarından ise hedefe yönelik süreci yönetme becerisinin öz düzenleme becerisini anlamlı şekilde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine The Relationship Between Goal Setting and Self-Regulation Skills in Fourth Grade Students. In this study, descriptive and relational survey models, which are among the quantitative research methods, were used. The research was conducted in a district of Istanbul in the 2022-2023 academic year. The sample was determined through stratified sampling and cluster sampling. Out of 11 primary schools in the district, 6 primary schools were selected, and data collection tools were applied to 452 fourth grade students studying in these schools. As a data collection tool in the study,“Goal Setting Scale”was used to measure students' goal setting skills and“Self-Regulation Scale”was used to measure students' self-regulation skills. Permission was obtained from the necessary persons to use these scales in the research. Parametric tests related to the data obtained from the applied scales, such as t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and regression analyzes were carried out with the SPSS 25.0 package program. According to the results of the study, it was determined that the self-regulation skills of the fourth grade primary school students were at a good level, the goal-determining skills were at a moderate level, and the goal-directed process management skills were at a good level. The self-regulation skills of the fourth grade primary school students showed a significant difference in favor of girls according to gender; there was no significant difference according to the mother's employment status and the mother's and father's education status. A moderate significant relationship was found between the self-regulation skills and goal-directed process management of the fourth grade primary school students, and a weak significant relationship was found between the self-regulation skills and goal-determining skills. Although the goal-setting skills of the fourth grade primary school students significantly predicted self-regulation skills, it had a weak power to explain the variability. It was determined that the goal-directed process management and goal-deciding dimensions, which are the two sub-dimensions of the goal-setting scale of the fourth grade primary school students, significantly predicted self-regulation skills.