Sivil toplumda aktif gençlerin evrensel değerler çerçevesinde sosyal sermaye birikimleri ve özneleşme süreçleri
The accumulation of social capital and subjectification of active youth in civil society within the framework of universal values
  1. Tez No: 886568
  2. Yazar: CAN ERCEBE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLİHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışma, gençleri özne olarak ele alarak, sosyal sermaye birikimleri ve değer dönüşüm süreçleri aracılığıyla evrensel değerlerin nasıl içselleştirildiğini ve bu sürecin gençlerin toplumsal katılımını nasıl şekillendirdiğini anlamayı amaçlamaktadır. Araştırmada, gençlerin kendilik oluşum süreçlerinde ve toplumsal kimliklerinin şekillenmesinde etkili olan sosyal sermaye birikimleri, aktif yurttaşlık rolleri ve sivil katılım pratikleri hak temelli sivil toplum örgütleriyle kurulan ilişkiler çerçevesinde incelenmiştir. Niteliksel araştırma deseni kullanılan bu çalışma, hak temelli gençlik sivil toplum örgütlerinde aktif olan genç bireyler üzerinden yürütülmüş, yarı yapılandırılmış mülakatlar ve tematik analiz yöntemleri kullanılarak fenomenolojik bir metodoloji benimsenmiştir. Ana bulgular, gençlerin hak temelli sivil toplum örgütlerindeki etkileşimleri sayesinde demokratik değerleri ve aktif yurttaşlığı pekiştirdiklerini ortaya koymaktadır. Bu etkileşimler, sadece sosyal ağlarını genişletmekle kalmamakta, aynı zamanda özneleşme süreçlerini derinden etkileyerek gençlerin toplum içinde daha aktif ve etkili bireyler olarak konumlanmalarına katkıda bulunmaktadır. Sonuç olarak, bu tez sivil toplum ağlarının evrensel değerler çerçevesinde gençlerin özneleşme süreçlerini ve sosyal sermayelerini şekillendirmede sahip olduğu dönüştürücü gücü vurgulamaktadır. Sivil toplumun aktif katılımının, gençleri güçlendirerek toplumsal barış, adalet, eşitlik ve sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde etkin toplumsal katılımlarını sağlamada nasıl bir rol oynayabileceğini anlamamıza yardımcı olmaktadır. Bu perspektif, gençlerin sivil, sosyal ve politik haklarını koruyarak özneler olarak etkin rol almalarının gerekliliğini vurgulamakta ve gençlerin sivil toplum faaliyetleriyle şekillenen sosyal sermayelerinin daha demokratik, adil ve sürdürülebilir toplumsal yaşamı mümkün kılabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand how universal values are internalized through the accumulation of social capital and value transformation processes, considering young people as subjects, and how this process shapes their societal participation. The research has examined the accumulations of social capital, which influence the processes of self-formation and the shaping of social identities among the youth, as well as their roles in active citizenship and civil participation practices, within the context of relationships established with rights-based civil society organizations. A qualitative research design was employed in this study, which focused on young individuals active in rights-based youth civil society organizations. Semi-structured interviews and thematic analysis were conducted, adopting a phenomenological methodology. The principal findings reveal that interactions within rights-based civil society organizations enhance democratic values and active citizenship among youth. These interactions not only expand their social networks but also deeply impact their processes of subjectification, contributing to their positioning as more active and effective individuals within society. In conclusion, this thesis highlights the transformative power of civil society networks in shaping youths' processes of subjectification and their social capital within the framework of universal values. The active participation of civil society is instrumental in empowering young people to achieve effective societal engagement within the principles of peace, justice, equality, and sustainability. This perspective underscores the necessity for youths to actively protect their civil, social, and political rights, suggesting that their engagement in civil society activities can enable a more democratic, just, and sustainable social life.