Identity perception of İmam Hatip students studying international baccalaureate diploma programme
İmam Hatip liselerinde uluslararası bakalorya diploma programı takip eden öğrencilerin kimlik algıları
  1. Tez No: 886606
  2. Yazar: ELİF DEMİRYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞERİF ESENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (UBDP) uygulayan İmam Hatim Lisesi öğrencilerinin kimlik algılarını araştırmaktadır. Çalışma kapsamında öğrencilerin İmam Hatip kimliği ile UBDP aracılığıyla oluşturulan kimlikleri arasındaki etkileşimi nasıl algıladıkları sorusu cevaplanmaya çalışılmaktadır. Eğitim ve kimlik oluşumu arasındaki ilişkiyi özellikle bir dini kimlik temsili imam hatip kimliği ve uluslararası kimlik temsili olarak UBDP kimliği üzerinden tartışan çalışma, insan ve toplum bilimleri literatürüne bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma metotlarından mülakat yönteminin kullanıldığı araştırma kapsamında UBDP uygulamaya yetkisi olan 4 imam hatip lisesinden 31 öğrenci ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, öğrencilerin UBDP kimlik tanımlarının akademik başarı ve kaliteli eğitim başlıklarıyla ifade edildiğini, IHL kimliklerinin dini, sosyal ve kültürel başlıklardan oluştuğunu göstermektedir. Bu iki kimliğin öğrenciler tarafından farklı şekillerde algılanması öngörülmüştür ve ön bulgular neticesinde bazı öğrencilerin imam hatip ve IBDP kimliklerini farklı ve ilişkisiz olarak algıladıkları, bazı öğrencilerin bunları birbirini güçlendiren iki unsur olarak gördükleri, bazılarının ise bu iki kimliğin çatışma içinde olduğunu düşündüğü anlaşılmaktadır. Çalışmanın temek sonucu öğrencilerin kendi kimliklerini IHL ve UBDP kimliklerinin ötesinde, benzersiz bir kimlik olarak tanımladıklarıdır. Oluşturulan bu kimlik IHL ve UBDP kimliklerinin toplamından farklıdır. Öğrencilerin uluslararası ve yeni bir imam hatipli kimliği oluşturduğu söylenebilir. Bu farklı bakış açılarına derinlemesine inerek, bu araştırma, bireylerin eğitim bağlamında karmaşık kimlik oluşumlarını nasıl müzakere ettiklerine dair daha derin bir anlayışa katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the perception of identity among imam hatip high school students engaged in the International Baccalaureate Diploma Programme (IBDP). The central inquiry revolves around discerning how students perceive the interplay between their imam hatip identity and their identity within the IBDP framework. This research fills a notable gap in humanities literature by furnishing empirical insights into the relationship between education and identity formation, particularly elucidating the intersection of imam hatip identity as a representative of religious identity and IBDP identity as a representative of international identity. Employing a qualitative methodology, this study is conducted by interviewing with 31 students from four imam hatip high schools authorized to offer the IBDP. Preliminary findings suggest that students' definition for IBDP identity focuses on academic and career aspirations and imam hatip identity definition focuses on religious, social and cultural aspects. The study assumes that students' perceptions of these two identities may vary considerably: while some may perceive their Imam Hatip and IBDP identities as distinct and unrelated, others may view them as mutually reinforcing, whereas some may perceive them as conflicting. The main conclusion of the study argues that students perceive their identity as a concept bigger than the combination of IHL and IBDP identities. They create a unique form of imam hatipli identity in an international way. By delving into these diverse perspectives, this research contributes to a deeper understanding of how individuals negotiate complex identity landscapes within educational contexts.