Self-directed learning as a predictor of autonomous learning in higher education
Yükseköğretimde özerk öğrenmenin yordayıcısı olarak özyönetimli öğrenme
  1. Tez No: 886628
  2. Yazar: OĞUZHAN COŞKUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN BAVLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Özyönetimli öğrenme ve özerk öğrenme yetişkin eğitimi ve yaşam boyu öğrenme alanlarında önem arz eden kavramlardır. Özyönetimli öğrenmede bireyler öğrenme süreçlerinin çeşitli yönlerini dışarıdan destek alarak veya almayarak yönetirler. Özerk öğrenme ise öğrenenlerin öğrenme süreçlerinin her alanında tam kontrol sahibi olmaları anlamına gelmektedir. Bu araştırmanın amacı yükseköğretimdeki öğrencilerin özyönetimli öğrenme seviyelerinin özerk öğrenme seviyelerini yordama düzeylerinin belirlenmesidir. Çalışmada birbiriyle ilişkili olduğu düşünülen özyönetimli öğrenme ve özerk öğreme, nicel araştırma yaklaşımlarından biri olan ilişkisel tarama deseni ile incelenmiştir. Araştırma İstanbul'da yer alan bir devlet üniversitesinde hazırlık sınıfı öğrencisi olan ve tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 437 gönüllü katılımcı ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan demografik form, Özerk Öğrenme Ölçeği ve Özyönetimli Öğrenme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın verileri t-testi, ANOVA ve çoklu regresyon istatistiksel yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin özyönetimli öğrenme ve özerk öğrenme düzeylerinin orta yüksek seviyede olduğu belirlenmiştir. Çoklu regresyon analizi sonucunda, özyönetimli öğrenmenin özizleme, motivasyon, özkontrol ve özgüven boyutları ile bağımsız öğrenmenin öğrenmede bağımsızlık ve ders çalışma alışkanlıkları boyutları arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Self-directed learning and autonomous learning are two key terms in adult education and life-long learning. In self-directed learning, individuals manage various aspects of their learning with or without guidance or support. Autonomous learning, on the other hand, refers to a higher level of independence which enables learners to take complete control of the entire process of their learning. The aim of this study is to reveal whether self-direction levels of students in higher education predict their levels of autonomous learning. In this study, self-directed learning and autonomous learning, which are considered to be related to each other, are examined through correlational design, one of the quantitative approaches. The study was conducted with 437 preparatory school students of one of the public universities in Istanbul. Necessary measures were taken to ensure participant volunteerism and participants were selected through random sampling method. The demographic form prepared by the researcher, Autonomous Learning Scale and Self-directed Learning Skills Scale were employed as data collection tools. The data were analysed using t-test, ANOVA, and multiple regression statistical methods. It was discovered that the self-directed learning skills levels and autonomous learning levels of the students are at a moderately high level. As a result of multiple regression analysis, the self-monitoring, motivation, self-control and self-confidence dimensions of self-directed learning revealed a significant relationship with the independence of learning and study habits dimensions of autonomous learning.