Türk Ceza Hukuku bağlamında mobbing
Mobbing in the context of Turkish Criminal Law
- Tez No: 886648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın temel amacı mobbing hareketlerinin Türk ceza hukukunda ayrı bir suç tipi olarak düzenlenmesinin sağlayacağı toplumsal ve hukuki yarara dikkat çekilmesidir. Bu minval üzere çalışmada öncelikle mobbing kavramı açıklanmıştır. Kavramın terim sorununa ve tarihçesine değinilmiş, mobbingin bazı tanımlarına yer verilmiştir. Çalışmada esas alınan mobbing tanımı ve modeli noktasında Psikolog Harald Ege'nin görüşlerinin benimsendiği ifade edilmiştir. Ege'nin tanımı çerçevesinde mobbinge ihlal edilen hukuki değer yönünden benzer kavramlara ayrıca temas edilmiştir. Bundan başka, literatürdeki görüşlere göre mobbing hareketlerinin oluşturabileceği suç tipleri açıklanmıştır. Yargıtayın mobbingi ceza hukuku kapsamında nasıl değerlendirdiği anlatılmaya çalışılmıştır. Bu açıklamalar yapılırken Yargıtay ceza dairelerinin verdiği sekiz adet karar inceleme konusu yapılmıştır. Ayrıca, mobbing hareketlerinin ayrı bir suç tipi olarak düzenlenmesinin gerekip gerekmediği ile ilgili literatürdeki görüşlere temas edilmiştir. Devamında, mevzuatlarına erişebildiğimiz ülkelerin temel ceza kanunlarındaki mobbing benzeri suçlara dair açıklamalar yapılmıştır. Daha sonra ise bu çalışmanın kaleme alındığı tarihten önce önerilmiş bir mobbing suç tipi taslağına değinilmiştir. Bundan başka, ceza hukukunun temel ilkeleri bağlamında mobbing suç tipi oluşturulurken kanaatimizce nelere dikkat edilmesi gerektiği ayrı bir başlık altında anlatılmıştır. Son olarak, çalışmada edinilen tüm bu bilgiler ışığında bir mobbing suç tipi taslağı oluşturulmuştur. Suça ilişkin madde başlığı“Bezdirme”, madde numarası ise“96/A”şeklinde tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to be drawn attention that mobbing acts will be regulated as a crime type in Turkish criminal law will be benefits for social and legal perspectives. In this way, the concept of mobbing was firstly explained in the study. Term problem of the concept and its history were mentioned, some definitions of mobbing were clarified. It was stated that Psychologist Harald Ege's views are adopted about the definition and model of mobbing in the study. Within the frame of the Ege's definition, similar concepts with mobbing from the point of violated legal value were also touched on. Additionally, crime types that mobbing acts can be constituted according to views in the literature were explained. It was tried to be described how the Supreme Court evaluated mobbing in the scope of criminal law. In this context, the eight rulings of the penal departments of Supreme Court were analyzed. Besides, the views in literature on whether mobbing acts should be regulated as a crime type were touched upon. Subsequently, mobbing-like crimes that some countries' basic criminal code were described. Thereafter, mobbing crime type that proposed before the forming this study was mentioned. Then points to take into consideration in our opinion while the mobbing crime type is being formed in the context of the essential principles of criminal law were explained. Finally, the draft of mobbing crime type was formed in the light of the obtained informations in the study. The heading of article relating to crime type was determined as“Bezdirme”and the article number of crime type was determined as“96/A”.