Türk ceza hukuku bağlamında ne bis in idem ilkesi
The principle of ne bis in idem in the context of Turkish criminal law
- Tez No: 541174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN AYTEKİN İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Ne bis in idem ilkesi, kişinin aynı fiilinden dolayı birden fazla kez yargılanması ve cezalandırılmasına engel olur. İlkenin ulusal ve uluslararası olmak üzere iki uygulama alanı bulunmaktadır. Çalışmada Türk Ceza Hukuku bağlamında ilkenin hem iç hukuktaki hem de uluslararası hukuktaki etkisi ele alınmıştır. Bunun için ilk bölümde ilke genel olarak ele alınmış, diğer iki bölüm için kavramsal bir zemin oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ilkeyi düzenleyen ve Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası ve bölgesel andlaşmalara yer verilmiştir. Son bölümde ise ilkenin Anayasal dayanakları incelendikten sonra Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki düzenlenişi ele alınarak çalışma nihayetlendirilmiştir. Çalışmada ilkenin insan haklarıyla bağlantısı kurulduktan sonra Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası ve bölgesel sözleşmeler ve iç hukukta ilkeye yer veren kanunlar arasındaki çelişkilerin ortaya konması amaçlanmıştır. Yine, kovuşturmaya yer olmadığı kararının ne bis in idem etkisine sahip olup olmadığı da ayrıca incelenmiştir. Bu noktada ilkenin sadece kovuşturma aşamasında değil muhakemenin tümünde etki doğuracağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The principle of ne bis in idem disrupts the person from being tried and punished more than once for the same act. There are two application areas of the principle: domestic and international. In the context of Turkish Criminal Law, these two application areas were examined in the study. In the first part, the principle has been discussed in general and a conceptual ground was established for the other two parts. In the second part of the study international and regional treaties which regulate the principle that Turkey is a Party were examined. In the last part, after studying the constitutional bases of the principle, study was concluded by considering the regulations in Turkish Penal Code and Criminal Procedure Code. In the study, it was aimed to demonstrate the contradictions between the domestic law and international or regional treaties which regulate the principle after the link between the principle and human rights was clarified. Whether the decision of non-prosecution has an influence of the principle was also examined. As a result, it is reached that the ne bis in idem principle has an effect in both investigation and prosecution.