Program geliştirmenin temel ögeleri açısından Türkiye 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı ile İspanya 2022 Sosyal Bilimler Öğretim Programının karşılaştırılması
Comparing the key components of curriculum development: 2018 Social Studies Program of Türkiye and 2022 Social Sciences Program of Spain
- Tez No: 886664
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de uygulanmakta olan 2018 sosyal bilgiler öğretim programı ile İspanya'da uygulanmakta olan 2022 sosyal sosyal bilimler öğretim programının; hedef, içerik, öğrenme-öğretme durumları ve ölçme-değerlendirme süreçleri açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır . Bu bağlamda genelden özele bir yol izlenerek ilk olarak iki ülkenin eğitim sistemleri, eğitim felsefeleri, eğitimi etkileyen dışsal faktörleri, ilköğretim programları ve sosyal bilgiler öğretimi programları benzerlikler ve farklılıklar açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmada, Bereday Modeli olarak bilinen analitik yöntem kullanılmıştır. Yöntemin aşamaları ile aynı başlıkları taşıyan betimleme ve yorumlama kısmında ilk olarak her iki ülkenin pedagojik verileri derlenmiş ve yorumlanmıştır. Akabinde, yan yana koyma ve karşılaştırma başlığı altında elde edilen bulgular önce tablolar halinde sunulmuş, daha sonra benzerlikler ve farklılıklar bağlamında karşılaştırılmıştır. Çalışmanın verileri, büyük oranda birincil kaynak niteliğindeki resmî kaynaklarla oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra karşılaştırmalı eğitim ve program geliştirme ile ilgili eserlerden de yararlanılmıştır. Veriler, betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiş ve akademik yazıma uygun hale getirilmiştir. Elde edilen bulgular, her iki ülkenin eğitim sistemleri ve sosyal bilgiler öğretim programlarının hem benzerliklerinin hem de farklılıklarının oldukça fazla olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmanın sonuçları, Türkiye'nin genel olarak merkeziyetçi bir yönetim altında, millî-manevi değerler ve Atatürk inkılaplarına odaklanan bir eğitim sistemi ve sosyal bilgiler öğretimi programı geliştirdiğini; İspanya'nın ise bölgesel çeşitlilik ve evrensel ilkelere uyum sağlamayı hedefleyen daha esnek programla öğrencileri, 21. yüzyılın zorlukları ile başa çıkabilecek yetkinliklerle donatma gayretinde olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the 2018 social studies curriculum implemented in Türkiye with the 2022 social studies curriculum implemented in Spain regarding objectives, content, teaching-learning situations, and assessment-evaluation processes. In this context, a general-to-specific approach was followed, starting with comparing and contrasting the educational systems, educational philosophies, external factors affecting education, primary education curriculums, and social studies curriculums of the two countries. The study employed the analytical method known as the Bereday Model. In the description and interpretation section, which shares the same titles as the stages of the method, the pedagogical data of both countries were first gathered and interpreted. Subsequently, under the title of juxtaposition and comparison, the findings were presented in tables and then compared and contrasted. The data were largely derived from primary official sources. Additionally, works related to comparative education and curriculum development were also utilized. The data were analyzed using the descriptive analysis method and made ready for academic writing. The findings revealed that there are numerous similarities and differences between the educational systems and social studies curricula of both countries. The results showed that Türkiye generally develops an educational system and social studies curriculum under a centralized administration, focusing on national-moral values and Atatürk's reforms. On the other hand, Spain aims to equip students with the competencies to cope with the challenges of the 21st century through a more flexible program that conforms to regional diversity and universal principles.