Perakendecilik sektöründe dijital kasa kullanımının müşteri memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of digital safe usage on customer satisfaction in the retail industry
- Tez No: 886678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günden güne globalleşen dünyamızda teknolojik gelişmelerin sağladığı faydalardan yaralanmak işletmeleri mutlaka ileriye götürecektir. Bu sebeple de perakende sektörü sürekli değişen ve gelişen teknolojik gelişmelerden hep faydalanmayı amaç edinmiştir. Bu amaç doğrultusunda perakende sektöründe faaliyet gösteren işletmeler teknolojik gelişmeler üzerine yatırımlar yapmış ve bu yatırımlarla iç müşteri memnuniyetini en yüksek seviyeye taşımayı amaç edinmiştir. Müşteriler artan rekabet ortamında her zaman kendi ihtiyaçlarını hızlı bulabildikleri ve zaman mekan açısından avantaj sağladığını düşündükleri işletmelerden alışverişlerini yapmaktadırlar. İşte bu sebeple zamanı etkin ve en verimli şekilde kullanmak isteyen iç müşteriler alışveriş yaptıkları noktaların ödeme noktalarında zaman kaybetmeyi hiç istememektedirler. Bu durumun farkında olan perakende işletmeleri de iç müşterilerine zaman kazandırmak için self servis ve dijital kasa teknolojilerine yatırım yaparak iç müşterilerin tercih noktası olmayı hedeflemişlerdir. Sürekli artan rekabet ortamında bu teknolojik yatırımları, işletmesinde arttırmayı hedefleyen perakende firmaları her zaman bir adım öne geçmektedir. Özellikle zaman bakımından iç müşterilere avantaj sağlayan dijital kasalar dış müşterilerin alışverişlerini hızlıca bitirmelerini ve ödemelerini kolayca yaparak zamanlarını verimli kullanmalarını sağlamaktadır. Dijital kasa kullanımının sağladığı avantajları gören işletmeler son zamanlarda yatırımlarını bu yönde yapma noktasında eğilimde bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı perakende sektöründe dijital kasa kullanımının iç müşteriler tarafından algılanan müşteri memnuniyetini ölçümlemek ve sağladığı faydaları değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. İç müşterilerin dijital kasa kullanımına bakış açısı, güvenilirliğini ve memnuniyetini etkileyen faktörleri araştırmak için bir anket tasarlanmış ve online anket yöntemi kullanılarak 200 katılımcıya uygulanmıştır. Bölümde dijital kasa kullanımına bakış açısı ve çalışanlar açısından işletmenin durumunu belirlemek için kullanılan 5'li likert ölçeği yer almaktadır. Sonuç olarak, perakende sektöründe dijital kasa kullanımının ilk olarak iç müşterilerde kullanılmasının ölçümlenmesi ve algılanan memnuniyet seviyesinin ne derece olduğunun belirlenmesi amaç edinilmiştir. Perakende sektöründe artan rekabet ortamı dijital kasa gibi teknolojik yatırımların ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Özellikle zaman açısından büyük avantaj sağlayan bu teknolojik ürünün iç müşteri tarafından işletme unsurlarının da yer aldığı sorularla birlikte uygulanması dış müşterilere etkisi hakkında fikir edinmemizi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly globalized world, leveraging technological advancements is essential for businesses seeking to advance. The retail sector, in particular, strives to continually adopt and integrate these technological innovations. Companies within this sector have made significant investments in technology to enhance internal customer satisfaction to the highest level. In a highly competitive market, customers tend to patronize businesses where they can quickly find what they need and benefit from time and spatial efficiency. Consequently, internal customers are keen to avoid wasting time at checkout points during their shopping experiences. Recognizing this, retail businesses have focused on becoming the preferred choice for internal customers by investing in self-service and digital checkout technologies. Companies that prioritize such technological investments in an increasingly competitive environment are often able to maintain a competitive edge. Digital checkouts, which offer substantial time savings to internal customers, enable external customers to complete their shopping swiftly and make payments easily, thereby optimizing their time usage. Observing the advantages of digital checkouts, many businesses have recently shifted their investments towards these technologies. This study aims to evaluate the impact of digital checkout usage on customer satisfaction as perceived by internal customers in the retail sector and to examine whether these benefits vary across different variables. To explore internal customers' perspectives on digital checkout usage, including factors affecting its reliability and satisfaction, a survey was designed and administered to 200 participants through an online platform. The study employed a 5-point Likert scale to gauge perspectives on digital checkout usage and to assess the business's status from the employees' viewpoint. Ultimately, this research seeks to measure the initial implementation of digital checkouts by internal customers in the retail sector and to determine the level of perceived satisfaction. The findings underscore the significance of technological investments, such as digital checkouts, in an increasingly competitive retail environment. Implementing these technologies, which provide considerable time advantages, alongside questions addressing various business elements from the internal customer's perspective, will offer valuable insights into their impact on external customers.