Dayanıklılığın değerlendirilmesinde mekik koşusunun güvenirliği ve geçerliği
Reliability and validity of modified shuttle running test in the evaluation of aerobic endurance
- Tez No: 88674
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER AÇIKADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Aerobik dayanıklılığın değerlendirilmesinde Modifıye Mekik Koşusu (MMK)'nun güvenirliği ve geçerliğini saptamak amacıyla yapılan bu çalışmaya 20 erkek denek gönüllü olarak katıldı. MMK testinin güvenirliği için, 2-3 gün ara ile üç kez sahada (spor salonunda) 20 m'lik bir parkurda 8 km.h“1 başlangıç hızında ve her 3 dk'da bir koşu hızı 1 km.h”1 artan maksimal test uygulandı. Hız artışlarında 1 dk ara verildi. Güvenirlik katsayılarını (R) saptamak için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü ANOVA kullanıldı. Geçerlik için laboratuvarda koşu bandında (KB) 8.2 km.h“1 başlangıç hızında ve her 3 dk'da 1.2 km.h”1 artan maksimal Ölçümler kriter olarak kullanıldı. Hız artışlarında kan almak için teste ara verildi. MMK testinin ikinci ölçümleri geçerlilik için kullanıldı. Geçerlik katsayıları Pearson yöntemi ile saptandı. MMK testlerinde maksimal oksijen tüketimi (V02max), maksimal dakika ventilasyonu (VEmax), maksimal kalp atım hızı (KAHmax) maksimum koşu hızı (Hızmax) ve egzersiz sonrası laktat (Lazitve) için R sırasıyla = 0.859, 0.937, 0.931, 0.972 ve 0.712 olarak hesaplandı. 4 mmol laktat eşiğindeki koşu hızı (AnEmz), oksijen tüketimi (AnEvo2), kalp atım hızı (AiiEkah) ve % V02max için R sırasıyla 0.955, 0.914, 0.955 ve 0.734 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to maintain the reliability and validity of Modified Shuttle Running Test (MSR) in the evaluation of aerobic endurance. 20 male subjects were voluntarily participated in an intermittent maximal test protocol, which was applied 3 times in every 2-3 days on a 20 m track. For the reliability test of MRS, 3 minutes of 20 m shuttle run was given, starting with 8 km.h“1 with increase of 1 km.h”1 in each 3 minutes run, with a 1 minute break between them. Velocitiy increase was made till exhaustion. As a criteria for the validity of MSR, intermittent maximal test measures were used, on a laboratory treadmill test (TT). TT test was started with 8.2 km.h'1 and increased with 1.2 km.h“1 in every 3 minute with a short break for a blood sample from the earlobe. Second test of MSR was used for validity coefficients. One factor repeated measures of ANOVA model was used to calculate the R for the 3 testing sessions. Pearson's r was used to calculate validity coefficients. During MSR tests reliability coefficients of maximal oxygen consumption (V02max), maximal minute ventilation (VEmax), maximal heart rate (HRmax), maximal velocity (Vmax) and post exercise lactate (Lapeak) were R = 0.859, 0.937, 0.931, 0.972 and 0.712 respectively. Reliability coefficients of running velocity at 4 mmoU”1 fixed lactate threshold (Onset Blood Lactate Accumulation - OBLA) (OBLA-V), oxygen consumption at OBLA (OBLA-V02), heart rate at OBLA (OBLA-HR) and % V02max were R = 0.955, 0.914, 0.955 ve 0.734 respectively. No significant change was found during repeated measures, excluding HRmax, Lapeak, OBLA-V and % VOnnax (p< 0.01).