Dissecting feminist gendered discourse in Henrik Ibsen's a Doll's House
Henrik Ibsen'in Bebek Evinde feminist cinsiyet söylemini incelemek
  1. Tez No: 886754
  2. Yazar: BARAA ALI HUSSEIN ANI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇEN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Toplumsal cinsiyet her zaman hassas bir konu olmuştur. Toplum, kadınların ne yapıp ne yapamayacağını dikte etmeye çalışmıştır, ancak Henrik Ibsen, Bir Bebek Evi adlı oyunuyla toplumsal cinsiyet normlarına meydan okumakta ve kadınların toplumda nasıl ezildiğini göstermektedir.“Henrik Ibsen'in A Doll's House Oyununda Feminist Cinsiyetçi Söylemin İncelenmesi”başlıklı bu tez, konunun derinine inmekte ve oyunu feminist teori merceğinden incelemektedir. Bu tezin ilk bölümü literatür taramasına ve edebiyat teorisine odaklanmaktadır. Feminist teori, kadınların toplumda karşılaştığı eşitsizliklerle ilgilendiği için edebiyatı incelemek için önemli bir mercektir. Feminizm, toplumda var olan ataerkil normlara meydan okumayı ve kadınların nasıl ezildiğini vurgulamayı amaçlar. Bu bölümde feminist teorinin tarihi ve teorinin gelişimine katkıda bulunan eserler incelenmektedir. Tezin ikinci bölümü oyunu feminist teori merceğinden incelemektedir. Oyundaki feminist cinsiyetçi söyleme ve kullanılan feminist dile odaklanmaktadır. Bu bölümde Ibsen'in karakterleri, özellikle de Nora'yı tasvir ederken dönemin toplumsal cinsiyet normlarına nasıl meydan okuduğu vurgulanmaktadır. Oyunda dilin kullanımı önemlidir ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini vurgular. Bu bölüm, Ibsen'in dil kullanımının toplumda kadınların ezilmesini vurgulamak için nasıl bir araç olduğunu incelemektedir. Tezin üçüncü bölümü, oyundaki görsel ve işitsel imgeler ve üstkurmaca gibi feminist estetik unsurlara odaklanmaktadır. Ibsen bu unsurları güçlü bir mesaj yaratmak için kullanır. Bu bölüm, tarantella dansı gibi görsel ve işitsel imgelerin karakterlerin duygularını ve baskılarını aktarmak için nasıl kullanıldığını araştırmaktadır. Bu bölümde ayrıca üstkurmaca kullanımının oyuna nasıl derinlik kattığı ve o dönemde kadınların karşılaştığı toplumsal sorunları nasıl vurguladığı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Gender has always been a sensitive topic. Society has tried to dictate what women can and cannot do, but Henrik Ibsen, through his play A Doll's House, challenges the gender norms and shows how women are oppressed in society. This thesis titled "Dissecting Feminist Gendered Discourse in Henrik Ibsen's A Doll's House delves deeper into the subject matter and examines the play through the lens of feminist theory. The first chapter of this thesis focuses on the literature review and literary theory. Feminist theory is an important lens through which to examine literature, as it deals with the inequalities faced by women in society. Feminism seeks to challenge the patriarchal norms that exist within society and highlight how women are oppressed. This chapter explores the history of feminist theory and the works that have contributed to the evolution of the theory. The second chapter of the thesis examines the play through the lens of feminist theory. It focuses on the feminist gendered discourse in the play and the feminist language used. The chapter highlights how Ibsen challenges the gender norms of the time through his portrayal of the characters, particularly Nora. The use of language in the play is significant and highlights the gender inequalities. The chapter examines how Ibsen's use of language is a tool to highlight the oppression of women in society. The third chapter of the thesis focuses on the feminist aesthetic elements in the play, including visual and auditory images, and metafiction. Ibsen uses these elements to create a powerful message. This chapter explores how visual and auditory images, such as the tarantella dance, are used to convey the emotions and oppression of the characters. The chapter also examines how the use of metafiction adds depth to the play and highlights the social issues faced by women at the time.