İlkokul fen bilimleri dersi öğretim programı kazanımlarının ve çalışma kitabı sorularının yenilenen bloom taksonomisine göre incelenmesi
Review of primary school science course curriculum outcomes and workbook questions according to the renewed bloom taxonomy
  1. Tez No: 886760
  2. Yazar: FATMA ERGÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul fen bilimleri dersi öğretim programında yer alan kazanımlar ile Fen Bilimleri dersi çalışma kitaplarında yer alan soruların yenilenen Bloom taksonomisinin bilişsel süreç boyutlarına göre dağılımını incelemek ve taksonomik uyumunu belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında incelenen kazanım ve sorular yenilenen Bloom taksonomisinin bilişsel süreç boyutuna göre analiz edilmiştir. Verilerin çözümlemesinde betimsel analiz tekniği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda hem kazanımların, hem de çalışma kitaplarındaki soruların yenilenen Bloom taksonomisinin bilişsel süreç boyutunda taksonomik olarak dengeli bir dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Her iki sınıf düzeyinde de en çok anlama düzeyindeki kazanımlara yer verildiği belirlenmiştir. Bununla birlikte üçüncü sınıfta en az hatırlama ve çözümleme basamaklarındaki kazanımlara yer verildiği, dördüncü sınıfta ise en az hatırlama basamağında kazanımların yer aldığı tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca üçüncü sınıf çalışma kitabındaki soruların %86,18'inin alt düzey bilişsel basamaklarda (hatırlama, anlama, uygulama), %13,82'sinin ise üst düzey bilişsel basamaklarda (çözümleme, değerlendirme, yaratma) olduğu belirlenmiştir. Dördüncü sınıf çalışma kitabı sorularının ise %76,20'si alt düzey bilişsel basamaklarda ve %23,80'i üst düzey bilişsel basamaklarda yer almaktadır. Araştırmada ayrıca her iki sınıf düzeyinde de program kazanımları ile çalışma kitabı soruları arasında tam uyumun sağlanamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the distribution of the objectives in the primary school science curriculum and the questions in the science course workbooks according to the cognitive process dimensions of the revised Bloom's taxonomy and to determine the taxonomic fit. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in the study. The objectives and questions examined within the scope of the research were analysed according to the cognitive process dimension of the revised Bloom's taxonomy. Descriptive analysis technique was applied in the analysis of the data. As a result of the research, it was determined that both the objectives and the questions in the workbooks did not show a taxonomically balanced distribution in the cognitive process dimension of the updated Bloom's taxonomy. At both grade levels, it was determined that most of the objectives were at the comprehension level. On the other hand, it was determined that the third grade had the least number of objectives at the recall and analysing levels and the fourth grade had the least number of objectives at the recall level. In the study, it was also determined that 86,18% of the questions in the third grade workbook were at lower cognitive levels and 13,82% were at higher cognitive levels. On the other hand, 76,20% of the fourth grade workbook questions were at lower cognitive levels and 23,80% were at higher cognitive levels. In the study, it was also determined that there was not a complete harmony between the programme outcomes and workbook questions at both grade levels.