Web-based gamification of traditional cognitive assessment tests for dementia and alzheimer's diseases
Demans ve alzheimer hastalıkları için geleneksel bilişsel değerlendirme testlerinin web tabanlı oyunlaştırılması
- Tez No: 886762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Nöroloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dijital Oyun Tasarımı ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Oyunlaştırma ve ciddi oyunların nörodejeneratif hastalıkların tedavisine uygulanması, bireylerin sağlığını ve hastalığın seyrini olumlu yönde etkileme potansiyeline sahiptir. Bu oyunlar, hastaların günlük rutinlerinin bir parçası haline gelerek, oyunlarda öğrendiklerini gerçek hayatta kullanmalarına olanak tanır. Bu alanda bazı çalışmalar, mevcut oyunlar kullanılarak yapılmıştır. Bu oyunlar, Mutfak ve Yemek Pişirme gibi aktivitelerle ve MINWii projesi ile geliştirilmiştir. Ayrıca, bazı çalışmalar 2D Labirent oyunları tasarlamıştır. Bu gelişmelerle, hastaların problem çözme yeteneklerini ve hafıza becerilerini artırmak amaçlanmıştır. Ana hedeflerden biri, Alzheimer hastalarının düzenli egzersizler yapabileceği etkileşimli bir ortam yaratarak hasta-doktor ilişkilerini geliştirmektir. Bu oyunlar aracılığıyla doktorlar, hastaların aktivitelerini uygulama üzerinden izlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmamız, Alzheimer ve Demans hastalarına yönelik etkileşimli oyunlar geliştirerek tedavi süreçlerini iyileştirmeyi hedeflemektedir. Çalışmaya, Standardize Mini Mental Test, ADAS-cog ve Nöropsikiyatrik Testler ile uyumlu oyun senaryoları oluşturarak başladık ve bu senaryoları Unity oyun motorunu kullanarak hayata geçirdik. Bu oyunlar, hastalar için eğlenceli aktiviteler sunmanın yanı sıra, sağlık hizmeti sağlayıcılarının hasta ilerlemesini değerlendirmek için kullanabilecekleri değerli veriler toplar.
Özet (Çeviri)
The application of gamification and serious games to the treatment of neurodegenerative diseases has the potential to positively affect an individual's health and the course of the disease. These games would become part of the patient's everyday routines, allowing them to use what they learn in the games in real life. Some studies in this field have been conducted using existing games. These games were developed with activities such as Kitchen and Cooking, and the MINWii. Additionally, some studies have designed 2D Maze games. Through these developments, the goal has been to enhance the problem-solving capabilities and memory skills of patients. One of the primary objectives is to improve patient-doctor relationships by creating an interactive environment in which Alzheimer's disease patients can perform regular exercises. Through these games, doctors aim to monitor patients' activities via the application. Our study focuses on developing interactive games tailored for individuals with Alzheimer's and Dementia, with the goal of enhancing their treatment process. We started by crafting game scenarios aligned with the Standardized Mini Mental Test, ADAS-cog, and Neuropsychiatric Tests and subsequently brought these scenarios to life using the Unity game engine. These games not only provide engaging activities for patients, but also gather valuable data on their engagement levels, which can be shared with healthcare providers to assess patient progress.