Evaluation of food safety processes by numerical methods in catering and fast-food chains in adana after the Covid-19 pandemic
Adana'da Covid-19 pandemisi sonrası catering ve fast-food zincirlerinde gıda güvenliği süreçlerinin sayısal yöntemlerle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 886780
  2. Yazar: HATİCE ENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Adana, Türkiye'deki catering endüstrisi ve fast-food zincirlerinde COVID-19 pandemisinin gıda güvenliği uygulamalarına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Restoranlardan gıda üretim şirketlerine kadar çeşitli gıda ile ilgili işletmeleri temsil eden 103 katılımcı üzerinde anketler yapılmıştır. Çalışma, şirket karakteristiklerini, boyutu, iş türünü, çalışan sayısını ve gıda güvenliği yönetim sistemi (GGYS) durumunu incelemektedir. Ayrıca, katılımcılar ile COVID-19 ile ilişkilendirilen gıda güvenliği önlemlerini tartışılmıştır. Sonuçlar, çoğunluğun gıda güvenliği yönetimi için Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları (HACCP) sistemlerini uyguladığını göstermiştir. Çoğu işletmenin, GGYS içinde pandemileri potansiyel acil durumlar olarak tanıdığı; ancak, personel eğitimi ve kaynak temini konusunda farklılıkları bulunduğu belirlnemiştir. Katılımcılar, ekipman/ham madde hijyenini ve personel farkındalığını önceliklendirmiştir. Genel olarak, çalışma, COVID-19 pandemisi gibi krizler sırasında gıda güvenliği direncini sağlamak için proaktif önlemlerin ve sürekli adapte olmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of the COVID-19 pandemic on food safety practices within the catering industry and fast-food chains in Adana, Turkey. Surveys were conducted among 103 participants representing various food-related businesses, ranging from restaurants to food manufacturing companies. The study examined company characteristics, including size, type of business, employee count, and food safety management system (FSMS) status. Additionally, participants ranked COVID-19 attributes associated with food safety measures. Results revealed a predominance of medium and large-sized establishments, with the majority implementing Hazard Analysis and Critical Control Points (HACCP) systems for food safety management. While most companies recognized pandemics as potential emergency situations within their FSMS, there were discrepancies in staff training and resource availability. Participants prioritized measures such as hygiene of utensils/raw materials and staff awareness. Overall, the study underscores the importance of proactive measures and continuous adaptation to ensure food safety resilience during crises like the COVID-19 pandemic.