Lider üye etkileşiminin çalışanların bilgi paylaşımı davranışına etkisinde çalışan kıskançlığının aracı rekabetçi tutumun düzenleyici rolü
The mediating role of employee jealousy and moderating role of trait competitiveness in the effect of leader member exchange on employees' knowledge sharing behavior
  1. Tez No: 886781
  2. Yazar: ZEYNEP KARAKAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bilgi yönetimi, 1990'lardan itibaren örgütlerde yer alan ve önemi giderek artan işletme süreçlerinden biridir. Bilgiye sahip olmak kadar bilgiyi yönetebilmek ve çalışanlar tarafından paylaşılmasını sağlamak da performans, verimlililik, yenilikçilik ve yaratıcılık gibi rekabet üstünlüğü sağlamanın temel bileşenleri üzerinde son derece etkilidir. Yöneticiler, çalışanların bilgilerini örgütteki diğer kişilerle paylaşmaları için teşvik edici yöntemler ararlar. Bilginin paylaşılması için çalışanların bu konuda istekli olmaları gerekir. Bu araştırma, çalışanları bilgi paylaşımına yönlendirebilen veya paylaşımdan kaçınmalarına neden olan faktörleri açıklayabilmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, lider üye etkileşimi ile çalışanların bilgi paylaşımı davranışı ilişkisini ve bu ilişkide çalışan kıskançlığının aracılık, rekabetçi tutumun düzenleyici rolünü inceleyen iki ayrı çalışma sunmaktadır. Araştırmanın analizleri için SPSS 21 paket programı ile SmartPls 4 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmada öncelikle yapıların geçerlik ve güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiş; bu doğrultuda iç tutarlılık güvenirliği, birleşme geçerliği ve ayrışma geçerliği incelenmiştir. Araştırma hipotezlerinin testi için kısmi en küçük kareler yol analizi (PLS-SEM) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre örgütlerde lider üye etkileşiminin yüksek olması, çalışanların bilgi paylaşımını arttırmaktadır. Lider üye etkileşimi ile bilgi paylaşımı davranışı ilişkisinde, çalışan kıskançlığının aracılık etkisinin olduğu ve rekabetçi tutumun bu ilişkide düzenleyici etkisinin olduğu görülmüştür. Araştırma bulguları, her iki çalışma için de benzer sonuçlar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Knowledge management is one of the business processes that has taken place in organizations since the 1990s and has become increasingly important. Having knowledge as well as managing it and ensuring that it is shared by employees is highly effective on the basic components of competitive advantage such as performance, productivity, innovation and creativity. Managers look for ways to encourage employees to share their knowledge with others in the organization. In order to share knowledge in organizations, employees should be willing to do so. This study was conducted to better understand the factors that may lead employees to share or avoid sharing knowledge. The research presents two studies that examine the relationship between leader-member exchange and employees' knowledge sharing behavior and the mediating role of employee jealousy and the moderating role of trait competitiveness on this relationship. SPSS 21 package program and SmartPls 4 statistics program were used for the analysis of the research. Firstly, validity and reliability analyses of the constructs were conducted; in this direction, internal consistency reliability, convergent validity and divergent validity were examined. Partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM) was used to test the test hypotheses. According to the research findings, high levels of leader-member interaction in organizations increase employees' knowledge sharing. On the relationship between leader-member exchange and knowledge sharing behavior, employee jealousy has a mediating effect and trait competitiveness has a moderating effect on the relationship between employee jealousy and knowledge sharing behavior. The research findings revealed similar results for both studies.