Vergi incelemesine ibraz edilmeyen defter vebelgelerin yargılama aşamasında ibrazı
Submission of books and documents notsubmitted to tax inspection at the judgment phase
  1. Tez No: 886783
  2. Yazar: NAZLI ACAR İSPİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR MAHMUT KAŞIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Türk Vergi Hukukunda vergi yükümlüleri, tutulması zorunlu olan defter ve belgeleri saklama ve yetkili kişi ve makamlarca istenilmesi halinde ibraz etme ödevi altındadır. Vergi Yargılaması aşamasında, vergi incelemesine ibraz edilmeyen yasal defter ve belgelerin, yargı organlarına sunulmasına ilişkin taleplerle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu durumda ortaya çıkan farklı uygulamalar ve çelişkili kararlar nedeniyle Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulu, içtihat farklılıklarını ortadan kaldırmaya yönelik bir karar vermişse de bu karar, uygulamadaki sorunlara yeterince cevap verememiş, üstelik başkaca sorunların gündeme gelmesine neden olmuştur.“Vergi İnceleme Elemanlarına İbraz Edilmeyen Yasal Defter ve Belgelerin Mahkemeye İbrazının Hukuki Sonuçları”üzerine yapılan bu çalışma ile ibraz ediminin, yargı organlarına yapılmasının getirdiği sorunların, vergi yargılaması ilkeleri ve vergi yükümlüsünün hakları çerçevesinde çözümünün sağlanması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, muhafaza ve ibraz ödevinin; yasal dayanakları ve kapsamı, mücbir sebep hali ile ilişkisi, vergi yargılaması ilkeleri ve vergi yükümlüsü hakları bağlamında yeri, öğretideki görüşler, konuya ilişkin içtihatlar ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi kararları ile incelenmiştir. Yapılan incelemelerin ardından, uygulamadaki sorunlar tespit edilmiş ve bunların çözümüne ilişkin görüş ve önerilerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkish Tax Law, taxpayers are under the obligation to keep the books and documents that must be kept and arranged and to present them if requested by the authorized officers and authorities. During the Tax Trial phase, requests for the submission of books and documents that were not submitted during the examination to the judicial bodies are frequently encountered. Due to the different practices and contradictory decisions that emerged in this case, the Council of State Board of the Unification of Case Law made a decision to eliminate the differences in jurisprudence, but this decision could not adequately respond to the problems in practice and, moreover, caused other problems to come to the fore. With this study on“Legal Consequences of Submitting Legal Books and Documents Not Submitted to Tax Inspector to the Court”, it is aimed to provide a solution to the problems arising from submission to judicial bodies, within the framework of tax jurisdiction principles and the rights of the taxpayer. In this context, the duty of preservation and presentation; Its legal basis and scope, its relationship with force majeure, its place in the context of tax jurisdiction principles and taxpayer rights, the opinions put forward in the literature, relevant judicial decisions and the decisions of the European Court of Human Rights have been examined. Following the investigations, our opinions and suggestions are included.