Exploring the inclusion of the systems thinking approach in the turkish middle school science curriculum and textbooks
Türk ortaokulu fen müfredatı ve ders kitaplarında sistem düşüncesi yaklaşımının yer almasının incelenmesi
  1. Tez No: 886806
  2. Yazar: MELİKE HANEDAR GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE DEFNE CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Davranışsal ve yapısal incelikleriyle karmaşık sistemleri anlamak, hem öğretmenler hem de öğrenciler için bir zorluk teşkil etmektedir. Bu karmaşıklığın üstesinden gelmede, karşılıklı bağımlılıkların anlaşılmasını ve etkili problem çözmeyi sağlayan sistem düşüncesi (SD) yaklaşımı önemli bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Fen eğitimi bağlamında ise SD, çağdaş zorlukların üstesinden gelmek için hayati önem taşıyan yaratıcılık ve problem çözme becerilerini geliştirir. Bu sebeple, SD'nin örgün eğitime entegrasyonunu vurgulamak önemlidir. Bu çalışma, beşinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar Türkiye'deki ortaokul fen müfredatında ve ders kitaplarında SD'ye yer verilip verilmediğini incelemektedir. Çalışma, SD'nin müfredat ve ders kitaplarına ne ölçüde dahil edildiğini incelemek için bir dereceli puanlama anahtarı geliştirilmiştir. Çalışma bulguları, müfredat ve ders kitaplarında SD'ye yönelik açık bir vurgu bulunmadığını ve kapsamlı bir entegrasyonun gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. SD bileşenlerinden ara bağlantılar vurgulanırken, özellikle geri bildirim mekanizmaları ve sistem yapıları ile ilgili olarak SD araçlarıyla daha fazla entegrasyona ihtiyaç olduğu açıktır. Ayrıca, stok ve akı ̧sların gösterilmesi ve hiyerarşik sistemlerin anlaşılması konusunda eksiklikler bulunmaktadır. SD'nin entegrasyonu, analitik becerilerin ve disiplinler arası düşüncenin geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Şu anda dahil edilmemiş olsa da, çalışma fen eğitiminde pratik SD entegrasyonu potansiyelini göstermektedir. Çalışma, politika yapıcılar ve müfredat geliştiriciler için rehberlik sunmakta ve SD"nin entegrasyonuna ilişkin mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The comprehension of intricate systems, encompassing their behavioral and structural intricacies, represents a significant challenge for both educators and students. To cope with this complexity, the systems thinking (ST) approach, which facilitates an understanding of interdependencies and effective problem-solving, emerges as a piv- otal element. In the science education, ST fosters problem-solving abilities, which are of paramount importance in overcoming contemporary challenges. Therefore, it is of paramount importance to emphasize the ST integration into formal education. This study examines the extent to which systems thinking (ST) is included in the Turkish middle school science curriculum and textbooks from fifth to eighth grade. A rubric was developed to examine the curriculum and textbooks in terms of their explicit emphasis on ST. The findings of the study revealed that ST lacks explicit emphasis and a com- prehensive integration is needed. Although interconnections between ST components are emphasized in the curricula and textbooks, it is evident that further integration with ST tools, particularly in relation to feedback mechanisms and system structures, is required. Additionally, there are deficiencies in the representation of stocks and flows and an incomplete understanding of hierarchical systems. Although not currently in- cluded, the study demonstrates the potential for practical ST integration in science education. The study offers guidance for policy makers and curriculum developers and contributes to the existing literature on the integration of ST.