Accessibility, usability and security assessment of corporates' sustainability web pages: A case study on corporates in the Borsa Istanbul sustainability stock index
Şirketlerin sürdürebilirlik web sayfalarının erişebilirlik, kullanılabilirlik ve güvenlik değerlendirmesi: Borsa İstanbul sürdürebilirlik hisse senedi endeksinde yer alan şirketler üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 886810
  2. Yazar: SILA AZER YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kurumsal sürdürülebilirlik web sayfaları, uzun vadeli iş sürekliliği için çok önemli olan çevresel etkiyi azaltma stratejilerini yansıtmaktadır. Bu bağlamda, bu sayfalarda erişilebilirlik, kullanılabilirlik ve güvenlik gibi kriterlerin sağlanması oldukça önemlidir. Bu tez, kurumsal sürdürülebilirlik web sayfalarının kalitesini erişilebilirlik, kullanılabilirlik ve güvenlik perspektiflerinden değerlendirmektedir. Örneklemimiz 71 Türk şirketinden oluşmaktadır ve analiz, TAW, GTmetrix, SUCURI, Google Mobile-Friendly ve Dead Link Checker otomatik çevrimiçi test araçları kullanılarak sürdürülebilirlik web sayfaları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, Türk şirketleri arasında sürdürülebilirlik web sayfalarının genel kalitesinin artırılması gerektiğini göstermektedir. Bu tezin bulguları aynı zamanda temel sorunları ele almakta ve web yöneticileri ve geliştiricileri için yapıcı bir geri bildirim işlevi görerek onları bu web sayfalarının erişilebilirlik, kullanılabilirlik ve güvenlik yönlerinde iyileştirmeler yapmaya yönlendirmektedir. Dolayısıyla bu tez, söz konusu web sayfalarının performansına ilişkin değerli bilgiler sunmayı ve böylece kurumsal sürdürülebilirlik iletişimi ve şeffaflığının ilerlemesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Corporate sustainability web pages reflect strategies to mitigate environmental impact, crucial for long-term business continuity. In this manner, ensuring accessibility, usability, and security in these pages is essential. This thesis evaluates the quality of sustainability web pages of corporates from accessibility, usability, and security perspectives. Our sample consists of 71 Turkish companies and the analysis was conducted on their sustainability web pages using TAW, GTmetrix, SUCURI, Google Mobile-Friendly, and Dead Link Checker automatic online testing tools. Thus, the results show indicate a necessity to enhance the overall quality of sustainability web pages among Turkish corporations. The findings of this thesis also address the major problems and serve as constructive feedback for web administrators and developers, guiding them towards enhancements in accessibility, usability, and security aspects of these web pages. Therefore, this thesis seeks to provide valuable insights into the performance of these web pages, thereby contributing to the advancement of corporate sustainability communication and transparency.