Akut lösemi tanılı 8-18 yaş arası çocukların tedavi bitiminden 2 yıl sonraki bilişsel işlevlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cognitive functions of children aged 8-18 years with acute leukemia 2 years after the end of treatment
- Tez No: 886821
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Akut lösemi geçmişi olan çocuklar geç dönemde bilişsel işlevlerinde bir takım eksiklikler yaşayabilmektedir. Bu eksiklikler çocukların akademik, sosyal ve ruhsal alandaki işlevselliklerini bozarak hayat kalitelerini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada lösemi geçmişi olan çocukların sağlıklı yaşıtlarına göre bilişsel işlevlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematoloji polikliniğinde takipli 42 lösemi geçmişi olan olgu grubu ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk, Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvurmuş 41 sağlıklı kontrol grubu ile gerçekleştirilmiştir. Hem ebeveynlerden hem de katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alındıktan sonra tüm katılımcılara Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET), Stroop Testi-TBAG formu, İz Sürme Testi A ve B formu uygulanmıştır. Tüm katılımcıların ebeveynlerine sosyodemografik veri formu ve Çocuklar için Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇDDÖ) verilip doldurmaları istenmiştir. Tüm katılımcıların öğretmenlerine Conner Öğretmen Derecelendirme Ölçeği (CÖDÖ) verilip doldurmaları istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Children with a history of acute leukemia may experience some deficits in their cognitive functions in the late period. These deficits negatively affect their quality of life by impairing their academic, social and psychological functioning. The aim of this study was to compare the cognitive functions of children with a history of leukemia compared to their healthy peers. Our study was conducted with 42 cases with a history of leukemia who were followed up in the Pediatric Hematology outpatient clinic of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine and 41 healthy controls who were admitted to the Child and Adolescent Psychiatry outpatient clinic of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine. After obtaining informed consent from both parents and participants, the Wisconsin Card Sorting Test (WCST), Stroop Test-TBAG form, Trail Making Test (TMT) A and B forms were administered to all participants. The parents of all participants were given a sociodemographic data form and the Childhood Behavior Checklist (CBCL) and asked to complete it. The teachers of all participants were given the Conner's Teacher's Rating Scale- Revised Long form (CTRS-RL) and asked to complete it.