Kronik hastalığa sahip çocukların algıladıkları sosyal destek düzeylerinin kaygı ve depresyon durumları ile ilişkisi
Levels of social support perceived by chi̇ldren with chronic diseases relationship with anxiety and depression states
- Tez No: 886822
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA CANBULAT ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kronik hastalık çocuğu psikolojik yönden de olumsuz etkileyen bir süreç olduğundan, çocuğun bu süreci en sağlıklı şekilde geçirebilmesi için zihinsel, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı kronik hastalığa sahip çocukların algıladıkları sosyal destek düzeylerinin kaygı ve depresyon durumları ile ilişkisini incelemektir. Araştırma, tanımlayıcı-ilişki arayıcı tipte planlandı. Araştırma kapsamına pediatri polikinik ve kliniğine başvuran 12-15 yaş aralığındaki 114 kronik hasta çocuk dahil edildi. Çalışmada %58,8'i kız, %41,2'si erkek olan çocukların yaş ortalaması 13,81 idi. Araştırma kapsamındaki çocukların %26,3'ünün tanısı tip1 DM idi. Veri toplamada Sosyo-demografik bilgi formu, Çocuklar için Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (Ç-SDDÖ), Ergenler için Sosyal Kaygı Ölçeği (ESKÖ) ve Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) kullanıldı. Veriler SPSS 22,0 paket programında frekans analizi, standart sapma, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H testi ve basit korelasyon analizleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Since chronic illness is a process that negatively affects the child psychologically, the mental, emotional and social needs of the child should be met in order for the child to go through this process in the healthiest way. The aim of this study was to examine the relationship between the levels of social support perceived by children with chronic illness and their anxiety and depression. The study was planned as a descriptive-correlational study. The study included 114 chronically ill children aged 12-15 years who applied to pediatric polyclinics and clinics. The mean age of the children, 58,8% of whom were girls and 41,2% were boys, was 13,81 years. The diagnosis of 26,3% of the children in the study was type 1 DM. Socio-demographic information form, Perceived Social Support Scale for Children (PSSS), Social Anxiety Scale for Adolescents (SASA) and Depression Scale for Children (DSC) were used for data collection. Data were evaluated by frequency analysis, standard deviation, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H test and simple correlation analysis in SPSS 22.0 package program.