Exploring English-speaking anxiety and foreign language enjoyment among secondary school students
Ortaokul öğrencilerinde İngilizce konuşma kaygısı ve yabancı dil keyfini keşfetmek
- Tez No: 886833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN DEMİROGLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İngilizce konuşma kaygısı (İKK), ülkemizde İngilizce eğitimi sırasında öğrencilerin sıklıkla karşılaştığı bir duygudur. İKK'nın olumsuz bir duygu olduğu ve dil öğrenimi üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinen bir gerçektir. Bunun yanı sıra, Yabancı Dil Keyfi (YDK) kavramı, kaygıdan farklı olarak olumlu bir duyguyu ifade etmektedir. Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin eğitiminde İKK ve YDK arasındaki korelasyonel analize odaklanmaktadır. Ayrıca, çalışma sınıf düzeyi, cinsiyet ve okul türü gibi çeşitli bağımsız değişkenlerin ortaokul öğrencilerinin İKK ve YDK üzerindeki etkisini araştırmaktadır. İKK ve YDK arasındaki ilişkiyi araştırmak için, köklü bir nicel metodoloji olan ilişkisel tarama modeli seçilmiştir. Veri toplamak için Orakçı (2018) tarafından tasarlanan“İngilizce Konuşma Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrencilerin YDK'lerini değerlendirmek için Dewaele ve MacIntyre (2014) tarafından geliştirilen köklü“Yabancı Dil Keyfi Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, ortaokul öğrencilerinin orta düzeyde İKK sergilediklerini ve aynı zamanda yüksek düzeyde YDK gösterdiklerini ortaya koymuştur. Ayrıca, sınıf düzeyi, cinsiyet ve okul türü gibi bağımsız değişkenlerin İKK ve YDK üzerinde etkili olabileceği görülmüştür. Son olarak, bulgular İKK ile YDK arasında zayıf bir negatif korelasyon olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırmanın sonuçları, ortaokul öğrencilerinin İngilizce öğrenme çabaları boyunca karşılaştıkları bir dizi duyguyu kabul etmenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
English-speaking anxiety (ESA) is a feeling frequently encountered by students during English education in our country. It is a known fact that ESA is a negative emotion and has negative effects on language learning. Apart from this, the notion of Foreign Language Enjoyment (FLE), distinct from anxiety, constitutes a positive emotion in contrast. This inquiry centers on the correlational analysis between ESA and FLE within the educational context of secondary school learners. Additionally, the study explores the impact of several independent variables, including grade level, gender, and type of school, on secondary school students' levels of ESA and FLE. To investigate the correlation between ESA and FLE, a relational survey model, a well-established quantitative methodology, was chosen. The“English Speaking Anxiety Scale”, designed by Orakçı (2018), was used to collect data. To assess students' FLE the study employed the well-established“Foreign Language Enjoyment Scale”developed by Dewaele and MacIntyre (2014). The data was analyzed using the SPSS software. The findings of this study revealed that secondary school students exhibit a moderate level of ESA, while concurrently demonstrating high levels of FLE. Moreover, it was observed that independent variables such as grade level, gender, and type of school could have an impact on ESA and FLE. Lastly, the findings reveal a weak negative correlation between ESA and FLE. The outcomes of this investigation emphasize the significance of acknowledging the array of emotions encountered by secondary school students throughout their English language learning endeavor.