Klasik eserlerde hurûf-u müşebbehe ve Kur'ân'daki muhaffef örnekleri
Hurûf-u müşebbehe in classical texts and muhaffef examples in the Qur'an
  1. Tez No: 886851
  2. Yazar: İSMAİL EPÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜZEYİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmada altı harften oluşan hurûf-u müşebbehe (fiile benzetilen harfler) hakkında harflerin ma'nâları, kullanımları gibi hususlarda bilgiler verilmektedir. Bu harflerin kullanımları örnekler ışığında aydınlatılarak açıklanmaktadır. Mevzu bahis örnekler Kur'ân âyetleri, Arap dili'nde önceliği bulunan şiirler ve günlük kullanımlarda kullanılan fasîh ifadelerden oluştuğu için inkâr edilemeyecek kadar sağlam kaynaklardır. Bunun yanı sıra IV. yy. eserlerine kadar ulaşabildiğimiz onbir adet kaynak eserden yararlanıldığı için yani en köklü eserler dikkate alındığı için bu da konuya ayrı bir ağırlık ve önem katmaktadır. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi ve amacı hakkında bilgiler verilmektedir. Birinci bölümde klasik metinlerde hurûf-u müşebbehe bağlamında elde edilen bilgiler işlenmektedir. Bu bilgiler kronoloji esaslı olarak işlendiği için tarih sıralamasında sonra gelen eserlerde aynı bilgiye rastlandığında bu konular hakkında sadece daha önce değinildiğine dair şerh düşülüp bilgilerin geçtiği ilgili yerlere dipnot ile işaret edilmiştir. Bütün bilgiler ana kaynağından alınmış olup IV. yy. sonrası eserler dikkate alınmamıştır. İkinci bölümde ise Kur'ân'da geçen muhaffef edâtlar dört edât olması sebebiyle dört başlık altında işlenmiştir. Üç âyette muhaffef olması muhtemel olan edâtlara rastlanmıştır. Ancak Âsım kıraatinin Hafs rivâyetinde müşedded olması sebebiyle açıklaması yapılmamış fakat yine de şerh ve dipnot ile kendilerinin durumuna işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study provides information on the meanings and uses of six-letter“hurûfu müşebbehe”letters, which resemble verbs. The uses of these letters are clarified through examples, including Qur'anic verses, prioritized poetry in the Arabic language, and colloquial expressions, making them undeniably reliable sources. Additionally, the consideration of eleven source works reaching back to the 4th century adds significant weight and importance to the topic. Our study consists of an introduction and two sections. The introduction provides information on the subject, importance, and purpose of the research. The first section processes information obtained from classical texts concârning hurûfu müşebbehe. As this information is processed based on chronology, when the same information appears in later works, comments and footnotes have been added only to specific topics. All information is sourced directly from the main texts, and works post-4th century have not been considered. In the second section, the occurrence of four specific lightweight particles in the Qur'an is discussed in four parts. Three verses likely containing these particles do not align with the reading of Âs, therefore they are not elaborated upon but are noted with comments and footnotes.