Algılanan romantik ilişki kalitesi ile sanal aldatma arasındaki ilişkide karanlık üçlü kişilik örüntülerinin düzenleyici rolünün incelenmesi
Examining moderating role of dark triad personality patterns in the relationship between perceived romantic relationship quality and cyber infidelity
- Tez No: 886881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ÇALIŞAN KİNTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada algılanan romantik ilişki kalitesi ile sanal aldatma arasındaki ilişkide karanlık üçlü kişilik örüntülerinin düzenleyici rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak oluşturulmuş ve Türkiye'de yaşayan 18-45 yaş arası en az 6 aydır romantik ilişkisi olan 402 kadın ve erkek katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma içinde Sosyodemografik Bilgi Formu, Algılanan Romantik İlişki Kalitesi, Sanal Aldatma ve Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçekleri kullanılmıştır. Çalışmada istatistiksel analizler için SPSS 27 kullanılmış olup ölçekler arasındaki korelasyon düzeyi ve yönü Pearson Korelasyon analizi ile incelendi. Ölçeklerin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testleri kullanıldı. Düzenleyici rol analizi için Process Macro 4.2 programı tercih edildi. Tüm istatistiksel analizler, %95 güven aralığında ve anlamlılık düzeyi olarak p değeri .05 kabul edilerek gerçekleştirildi. Araştırmanın sonucunda algılanan romantik ilişki kalitesi ile sanal aldatma arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken karanlık üçlünün Makyavelizm alt boyutunun algılanan romantik ilişki kalitesi ise sanal aldatma arasındaki ilişkide düzenleyici rolünün olduğu tespit edilmiştir. Algılanan romantik ilişki kalitesi ise psikopati ve Makyavelizm arasında negatif yönlü bir ilişki varken sanal aldatma ve karanlık üçlü alt boyutları arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to examine the moderating role of the dark triad personality patterns in the relationship between perceived romantic relationship quality and cyber infidelity. The study was conducted using a relational survey model and included 402 male and female participants aged between 18-45, who had been in a romantic relationship for at least 6 months and living in Turkey. The sample of the study was determined using the convenience sampling method. Within the research, the Sociodemographic Information Form, Perceived Romantic Relationship Quality, Cyber Infidelity, and Short Dark Triad Scales were used. Statistical analyses were conducted using SPSS 27, and the correlation level and direction between the scales were examined using Pearson Correlation analysis. Independent Groups t-test and ANOVA tests were used to determine whether the scales differed according to demographic variables. Process Macro 4.2 program was preferred for moderating role analysis. All statistical analyses were performed with a 95% confidence interval and a significance level of p-value .05. As a result of the research, while a significant negative relationship was found between perceived romantic relationship quality and cyber infidelity, it was determined that the Machiavellianism sub-dimension of the dark triad had a moderating role in the relationship between perceived romantic relationship quality and cyber infidelity. While there was a negative relationship between perceived romantic relationship quality and psychopathy and Machiavellianism, a significant positive relationship was found between cyber infidelity and the sub-dimensions of the dark triad.