The relationship between leadership style and organizational conflict management: A study on Somalian and Turkish leaders
Liderlik tarzı ile örgütsel çatışma yönetimi arasındaki ilişki: Türk ve Somalili liderler üzerine bir çalışma
- Tez No: 886882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE ÖZYÜREK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Örgütlerdeki liderlik tarzlarının çatışma yönetimi yaklaşımlarını farklı şekillerde etkilediği bilinmektedir. Çalışmanın temel amacı çatışma yönetimi ve liderliğin nasıl bağlantılı olduğunun daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Çalışma kapsamında liderlik tarzının örgütsel çatışma yönetimi üzerindeki etkisi araştırılmakta ve çeşitli liderlik yaklaşımları arasındaki karmaşık dinamikler incelenmektedir. Temelini kapsamlı teorik çerçeveler ve ampirik araştırmaların oluşturduğu bu çalışma, Dönüştürücü, Etkileşimci ve Serbestlik Tanıyıcı (Laissez-Faire) Liderlik olmak üzere üç liderlik tarzı ile Ödün Verici, Hükmedici, Bütünleştirici, Kaçınan ve Uzlaşmacı çatışma yönetimi tarzları arasındaki ilişkiyi iki örgüt örneği üzerinden incelemektedir. Araştırma deseni nicel yöntemlere dayanan bu çalışmada, Türkiye ve Somali'den iki işletmede uygulanan anket sonuçları t-testi, korelasyon ve regresyon analizleri ile irdelenmiştir. Sonuçlar, çatışma çözme tekniklerinin liderin tarzından oldukça etkilendiğini göstermektedir. Çalışmanın sonuç bölümünde, örgütsel çatışmayı azaltmada ve işbirlikçi ve etkili bir çalışma ortamını teşvik etmede dinamik ve uyarlanabilir liderliğin önemi vurgulanmaktadır. Açıklanan ayrıntıların, anlaşmazlık çözüm prosedürlerini iyileştirmeyi amaçlayan kurumsal politika ve liderlik geliştirme girişimleri açısından önemli sonuçları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that leadership styles in organizations affect conflict management approaches in different ways. The main purpose of this study is to provide a better understanding of how conflict management and leadership styles are linked. The study explores the impact of leadership style on organizational conflict management and examines the complex dynamics between various leadership approaches. Based on extensive theoretical frameworks and empirical research, this study examines the relationship between three leadership styles, namely Transformative, Transactional and Laissez-Faire Leadership, and Compromising, Competing, Collaborating, Accommodating and Avoiding conflict management styles through two organizational cases. In this study, the research design is based on quantitative methods and the results of the questionnaires administered in two organizations from Türkiye and Somalia are analyzed with t-test, correlation and regression analyses. Results show that conflict resolution techniques are highly influenced by the leader's style. The conclusion of the study highlights the importance of dynamic and adaptive leadership in reducing organizational conflict and fostering a collaborative and effective work environment. The details described have important implications for organizational policy and leadership development initiatives aimed at improving conflict resolution procedures.