Nervus hypoglossus'un boyun bölgesinde seyri ve cerrahi girişimler açısından önemi
The course of the hypoglossal nerve in the neck region and its importence for surgical interventions
  1. Tez No: 886892
  2. Yazar: YETKİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKŞİN NİLÜFER DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: N. hypoglossus boyun bölgesi cerrahileri sırasında en sık hasar gören kranial sinirlerden biridir. Çalışmamızda nervus hypoglossus'un boyun bölgesinde seyri ve bu bölgedeki anatomik referans yapılarla olan ilişkisinin ortaya konması ve elde edilecek verilerle boyun cerrahilerinde sinir hasarının azaltılmasına yönelik bilimsel yönden katkı sağlanması hedeflenmiştir. Gereç ve yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Uygulama ve Araştırma Laboratuvarında Ocak 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında, formaldehit ile fikse edilmiş 10 erişkin kadavrada bilateral boyun diseksiyonu uygulanmıştır. Anatomik referans yapılarla olan uzaklıklar dijital kumpas ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The hypoglossal nerve is one of the most injured cranial nerve during the neck surgeries. The aim of our study is to examine the course of the hypoglossal nerve in the neck region and its relationship with anatomical reference structures in this area. The data obtained will contribute scientifically to reducing nerve damage during neck surgeries. Methods: From January 2023 to January 2024, in the Application and Research Labotatory of the Anatomy Department of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, bilateral neck dissections were performed on ten adult cadavers that were fixed with formaldehyde. After the reference points were marked measurements were made with digital caliper.