Toplam kalite yönetimi açısından kamu kurumları yönetiminin yeni kamu işletmeciliğine dönüşümünde özel sektör uygulamalarının değerlendirilmesi: Ford Otosan örneği
Evaluation of private sector practices in the transformation of public institutions management into new public management in terms of total quality management: Ford Otosan case
- Tez No: 886891
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünyada 20.yüzyıldan sonra büyük değişimler yaşanmaya başlamış ve insan ihtiyaçları çeşitlenerek artmıştır. Artan taleplere ve çeşitlenen ihtiyaçlara yetişmeye çalışan gerek özel sektör gerekse kamu sektörü, farklı yönetim yaklaşımları ve farklı stratejiler geliştirmiştir. 1980 ve sonrasında özel sektörde ortaya çıkan ve olumlu sonuçlar doğuran Toplam Kalite Yönetimi, 2000 yılından sonra kamu sektöründe de uygulanmaya çalışılmıştır. Günümüzde de bu uygulamalar devam etmektedir. Bu araştırmada da toplam kalite yönetimine ve ilkelerine ilişkin uygulamalar ele alınmıştır. Toplam Kalite Yönetimi'ni uygulayan özel sektörde faaliyet gösteren Ford Otosan ve kamu sektöründe de Toplam Kalite Yönetimi'ni uygulamaya çalışan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada, Toplam Kalite Yönetimi'nin başarılı şekilde uygulandığı Ford Otosan'ın yönetimdeki uygulamaları incelenmiş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin mevcut durumunun ortaya konularak, eksiklikler tespit edilerek öneriler sunulması amaçlanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, Ford Otosan birim yöneticilerinden 11 ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi birim yöneticilerinden 13 yönetici ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve görüşme sonucunda elde edilen veriler nitel veri analizi programı MAXQDA 2024'de içerik analizi ile çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular kodlanmış, sınıflandırılmış, temalar haline getirilerek MAXQDA aracılığı ile oluşturulan grafikler üzerinden yorumlanmıştır. iv Araştırma sonucunda toplam kalite yönetimi bağlamında, özel sektörde, süreçlerde üst yönetim desteğinin aktif olduğu, sürekli iyileştirmenin, takım çalışmasının ve personel eğitiminin etkin şekilde sağlandığı ve ayrıca yönetici geliştirme uygulamalarının yapıldığı tespit edilmiştir. Kamu sektöründe ise süreçlere ilişkin üst yönetim desteğinin yetersiz olduğu, takım çalışmalarının istenilen düzeyde olmadığı ve bazı konularda gelensek yönetim anlayışının sürdüğü tespit edilmiştir. Bu karşılaştırmalar sonucunda kamu kurumlarının yönetim yapılarının; verimli, etkili, hızlı, ekonomik, nitelikli ve kaliteli bir yapıda olması için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the 20th century, great changes have started to take place in the world and human needs have diversified and increased. Both the private and public sectors have developed different management approaches and different strategies in order to keep up with the increasing demands and diversifying needs. After 1980 and afterwards, Total Quality Management, which emerged in the private sector and produced positive results, was tried to be implemented in the public sector after 2000. Today, these practices continue. In this research, practices related to total quality management and its principles are discussed. The study was limited to Ford Otosan, which operates in the private sector and Çanakkale Onsekiz Mart University, which tries to implement Total Quality Management in the public sector. In the research, the management practices of Ford Otosan, where Total Quality Management is successfully implemented, were examined, and it was aimed to present the current situation of Çanakkale Onsekiz Mart University, to identify deficiencies and to offer suggestions. In line with the purpose of the study, interviews were conducted with 11 Ford Otosan unit managers and 13 Çanakkale Onsekiz Mart University unit managers, and the data obtained from the interviews were analysed by content analysis in the qualitative data analysis programme MAXQDA 2024. The findings were coded, categorised, themes were formed and interpreted through the graphs created by MAXQDA. vi As a result of the research, in the context of total quality management, it was determined that in the private sector, top management support is active in the processes, continuous improvement, teamwork and staff training are provided effectively, and also manager development practices are carried out. In the public sector, on the other hand, it has been determined that top management support for the processes is insufficient, teamwork is not at the desired level and the traditional management approach continues in some issues. As a result of these comparisons, solution suggestions have been presented for the management structures of public institutions to be efficient, effective, fast, economical, qualified and high quality.