The investigation of psycho-educational constructs in relation to middle school students' learning of basic computer programming concepts
Ortaokul öğrencilerinin temel bilgisayar programlama kavramlarını öğrenmelerine ilişkin psiko-eğitsel yapıların incelenmesi
- Tez No: 886893
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ortaokul düzeyinde temel bilgisayar programlama kavramlarının kazanımına katkıda bulunan bilişsel ve motivasyonel faktörleri araştırmaktır. Karma yöntemli gömülü tasarım yaklaşımının kullanıldığı bu çalışmada, kişisel başarı hedef yönelimleri, algılanan sınıf hedef yapıları, akademik algılar, inançlar ve stratejiler, kodlama eğitimine yönelik tutum, bilişsel yük, matematik ve okuduğunu anlama başarısı, cinsiyet ve coğrafi okul konumunun öğrencilerin programlama başarı puanlarını nasıl etkilediği incelenmiştir. Çalışmanın katılımcılarını 199 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Uygulama, üç devlet ortaokulunda, on hafta boyunca Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Veriler anketler, başarı testleri ve mülakatlar yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizinde hem nicel hem de nitel yaklaşımlardan faydalanılmıştır. Nicel verilerin analizi için bağımsız örneklem t-testi, tekrarlı ölçümler ANOVA, mulrank fonksiyonu, iki yönlü tekrarlı ölçümler MANOVA ve hiyerarşik regresyon gibi çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, matematik başarısının programlama başarısının en güçlü yordayıcısı olduğunu, bunu okuduğunu anlama başarısı, coğrafi okul konumu, konu dışı yük, kodlama eğitimine yönelik tutum ve akademik kendini engelleme stratejilerinin takip ettiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, programlama öğrenme sürecinde, özellikle belirli programlama konularıyla ilgili olarak öğrencilerin bilişsel yük seviyelerinde değişiklikler gözlemlenmiştir. Sonuçlar, incelenen değişkenler açısından cinsiyete göre anlamlı bir fark olmadığını gösterirken, coğrafi okul konumuna göre akademik başarı ve motivasyonel faktörler açısından anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Öğrencilerin programlama ve araştırmada kullanılan çevrimiçi kodlama platformuna yönelik deneyimlerinin genellikle olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate the cognitive and motivational factors contributing to the acquisition of fundamental computer programming concepts at the middle school level. Employing a mixed-method embedded design approach, the study aimed to explore how personal achievement goal orientations, perceived classroom goal structures, academic-related perceptions, beliefs and strategies, attitude towards coding education, cognitive load, mathematics and reading comprehension achievement, gender, and geographical school location predict students' achievement scores in programming. Participants of the study included 199 fifth-grade students. The implementation was conducted over ten weeks in the Information Technologies and Software course across three public middle schools. Data were collected through surveys, achievement tests, and interviews. Data analysis involved both quantitative and qualitative approaches. For the analysis of quantitative data, various methods were employed, including independent samples t-test, repeated measures ANOVA, mulrank function, doubly repeated MANOVA, and hierarchical regression. The study's results revealed that mathematics achievement was the strongest predictor of programming achievement, followed by reading comprehension achievement, geographic school location, extraneous load, attitude towards coding education, and academic self-handicapping strategies. Furthermore, changes were observed in students' cognitive load levels throughout the programming learning process, particularly concerning certain programming topics. While the results indicated no significant differences based on gender regarding the variables investigated, significant differences were found concerning geographical school location in terms of academic achievement and motivational factors. Students' experiences with programming and the online coding platform used in the research were generally positive.