Steam yaklaşımının mesleki ve teknik lise öğrencilerinin sürdürülebilir kalkınma anlayışlarına ve sanata ilişkin görüşlerine etkisinin incelenmesi
The effect of steam approach on vocational and technical high school students' understanding of sustainable development and their views on art awareness
  1. Tez No: 886900
  2. Yazar: BÜŞRA BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı; STEAM yaklaşımının mesleki ve teknik lise öğrencilerinin sürdürülebilir kalkınma anlayışlarına ve sanata ilişkin görüşlerine etkisini incelemektedir. Bu araştırmada problem durumuna bağlı olarak nitel ve nicel veriler kullanılmış, karma model türlerinden açıklayıcı sıralı desen tercih edilmiştir. Araştırma grubu seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen iki şubeden oluşmaktadır. Bu bağlamda Karaman ili Merkez ilçesinde bulunan bir mesleki ve teknik lisede öğrenim gören iki şubede bulunan toplam 30 öğrenci katılmıştır. Katılımcılara Sürdürülebilir Bilinç Ölçeği (DBÖ), Sanata İlişkin Görüşleri Belirleme Ölçeği (SIGBÖ), Karbon Ayak İzi Envanteri (KAIE) ve Yarı Yapılandırılmış Etkinlik Değerlendirme Formu (YYEDF) kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmanın ilk haftasında ölçekler her iki gruba da ön test olarak uygulanmış, kontrol grubuna kazanımlar program doğrultusunda mevcut öğretim programının benimsemiş olduğu yaklaşım ile deney grubuna ise STEAM yaklaşımıyla uygulamalı olarak verilmiştir. Araştırmanın sonucunda STEAM yaklaşımının öğrencilerin sürdürülebilir kalkınma anlayışlarına ve sanata ilişkin görüşlerine pozitif yönde etki ettiği saptanmıştır. Ulaşılan sonuçlara ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of STEAM approach on vocational and technical high school students' sustainable development understanding and views on art. In this research, qualitative and quantitative data were used depending on the problem situation, and explanatory sequential design from mixed model types was preferred. The research group consists of two branches determined by convenient sampling method from non-random sampling methods. In this context, a total of 30 students in two branches of a vocational and technical high school in the central district of Karaman province participated. Data were collected using the Sustainable Consciousness Scale (SCS), Scale for Determining Views on Art (SIGBÖ), Carbon Footprint Inventory (KAIE) and Semi-structured Activity Evaluation Form (SEDF). In the first week of the study, the scales were applied to both groups as a pre-test, and the acquisitions were given to the control group with the direct expression method in line with the programme, and to the experimental group with the STEM + Art approach. As a result of the study, it was determined that the STEM + Art approach had a positive effect on students' understanding of sustainable development, their views on art and their environmental awareness. Suggestions were made regarding the results obtained.