STEM odaklı matematik uygulamalarının 11. sınıf öğrencilerinin matematik tutum ve bilgileri üzerine etkisi
The effects of STEM-focused mathematics applications on mathematics attitudes and knowledge of 11th grade students
  1. Tez No: 601942
  2. Yazar: ÖZDE CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Sanayi devrimi ve ülkeler arası artan ekonomik rekabet ile beraber eğitim alanı da bu durumdan etkilenmiştir. Matematik ise gelişmelerden en çok etkilenen alanlardan biri olmuştur. Bu rekabette geri kaldığını düşünen Amerika Birleşik devletleri tarafından bir model geliştirilmiştir ve bu model kısa zamanda Avrupa dâhil olmak üzere birçok ülkeyi etkilemiştir. Bu yöntem Science, Teknology, Engineering ve Math dallarının ilk harflerinden oluşan ve adından da anlaşılacağı gibi bu branşların disiplinler arası bir şekilde öğretilmesini amaçlamaktadır. Gerçek hayat problemleri kullanılarak öğrencilere okulda hayat içi problemleri çözmelerini öğretilmek amaçlanmaktadır. Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında yer almaktadır ve eğitim alanında çeşitli gelişmelere ihtiyaç duymaktadır. Ulusal ve uluslararası olarak yapılan sınavlarda matematik ders ortalaması oldukça düşük çıkmıştır. Öğrenciler matematiği ezberlemekte ve ezberci bir alan olarak görmektedir. Matematiğin soyut tarafından kaynaklanan bu durum aslında matematiğin birçok bilimin açıklayıcı konumunda bir dil olduğunun üstünü örtmektedir. Bu çalışmada STEM yaklaşımını kullanarak bu yöntemin öğrencilerin matematik tutumu, bilgi ve becerileri üzerine etkisi ve STEM etkinlikleri süreci incelenmiştir. Yöntem: Öğretmen ve öğrencinin aktif katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması yöntemi uygulanmıştır. Eskişehir'in bir ilçesinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencileriyle uygulanmış olan bu çalışmanın örneklemi amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı 1. Döneminde gerçekleştirilmiştir. 11. Sınıf öğretim planıyla uyumlu beş adet etkinlik oluşturulmuş ve öğrencilerle, teorik olarak ders anlatım yöntemi ve STEM etkinlikleri olmak üzere hazırlanan Eylem planı uygulanmıştır. Süreç boyunca araştırmacı tarafından gözlem yapılmış ve kayıt defteri tutulmuştur. Dönem sonunda öğrencilerin etkinliklerinden olan portfolyolar toplanmış ve grup 2'ye bölünerek odak grup görüşmesi yapılmıştır. Dönem sonunda öğrencilere PISA sınavlarından oluşan bir sınav uygulanmıştır. Bulgular: Araştırma süresince toplanan veriler ışığında öğrencilerin matematik bilgi ve becerileri konusunda çok büyük adımlar atılamasa da öğrencilerin üst bilişsel becerilerinin gelişmesine yönelik yapılan çalışmalar öğrencileri olumlu etkilemiştir. Sadece matematiğe yönelik değil birçok alana yönelik bilgiler edinmişlerdir. Öğrencilerin tutumu da olumlu etkilenmiş ve birçok zaman etkinlik yapmak istemişler ve istekli davranmışlarıdır. Dersin bu şekilde işlenmesi öğrencilerin bakış açıları genişlemiştir. Sonuç ve Öneriler: Araştırmanın ilk alt problemi olan bilgi ve becerilerine olan etkisi konusunda öğrencilerin beceri kullanımları daha üst basamaklara taşınmış ve onlardaki ders kavramına olan dar bakış açısı genişlemiştir. İkinci alt problem olan matematik tutum etkisinde de diğer alt problemde olduğu gibi olumlu gelişmeler olmuştur. Öğrenciler STEM etkinliklerini yapmak istemiş, kendileri tercih etmiştir. STEM sürecini öğrenciler daha rahat hatırlamış ve bu derslerde daha katılımcı ve aktif ders işlemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: With the industrial revolution and increasing economic competition be among countries, the field of education has also been affected by these situations. Mathematics, on the other hand, has been one of the most affected areas. A model has been developed by the United States, who thought it lagged behind in that competition, and this model has soon affected many countries, including Europe. This method consists of the first letters of the branches of Science, Technology, Engineering and Mathematics, and aims to teach these branches in an interdisciplinary manner as the name implies. Turkey is among the developing countries and is in need of various developments in the field of education. The average of mathematics courses of Turkey in national and international examinations has been very low. Students memorize mathematics and see it as a rote field. This situation, which originates from the abstract side of mathematics, actually covers that mathematics is a language in the explanatory position of many sciences. In this study, using STEM method, the effect of this method on students' mathematics attitude, knowledge and skills was investigated and STEM activities process was examined. Method: This study, which will be carried out with the active participation of teachers and students, has been applied with the Action research method which is one of the qualitative research methods. Classical action research and Individual action research, of which Action research types, has been used. The sample of this study, which was applied to 11th grade students of Vocational and Technical Anatolian High School in a district of Eskişehir has been chosen by purposeful sampling method. It was carried out during the 2018-2019 school year. Five activities have been created in accordance with the 11th grade curriculum and the Action Plan, which was prepared as a theoretically lecture method and STEM activities, was implemented. During the process, observations were made by the researcher and the registry was kept. At the end of the term, portfolios were collected from the activities of the students and the group was divided into 2 and focus group interviews were conducted. At the end of the semester, students were given an exam consisting of PISA exams. Results: In the light of the data collected during the course of the research, although there were no great steps taken in the mathematics knowledge and skills of the students, studies on the development of metacognitive skills of the students positively affected the students. They have acquired knowledge not only in mathematics but also in many areas. Students' attitudes were also positively affected and they wanted to do activities and behaved willingly many times. The processing of course in this manner destroyed the students' course scheme and their perspectives widened. Conclusion and Suggestions: The first sub-problem of the research on the effect of knowledge and skills usage of students has been moved to higher levels and heir narrow perspective on the concept of the lesson has expanded. As in the second sub-problem, mathematics attitude effect, there were positive developments. The students wanted to do STEM activities and preferred them. STEM process students more easily remembered and more participatory and active courses in these courses.