Türkiye ve Azerbaycan'daki iş hukuku'nun karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative analysis of labor law in turkey and Azerbaijan
  1. Tez No: 886899
  2. Yazar: SARKHAN NURİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, işçi-işveren ilişkileri ve iş hukuku uygulamaları bağlamında Türkiye ve Azerbaycan'ın yasal çerçevelerini, mevzuatlarını ve işleyişlerini derinlemesine araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede, 1 Temmuz 1999'da kabul edilen Azerbaycan İş Kanunu ve karşılıklı olarak 10 Haziran 2003'te kabul edilen 4857 sayılı Türk İş Kanunu, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ele alınmış ve karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Her iki ülkedeki hukuksal tanımlamalar, önemli düzenlemeler, uygulama alanları ve amaçları açıklanarak, ücret, iş sözleşmeleri, iş güvenliği, işin düzenlenmesi, dinlenme, tatil ve izinler açısından ortaya çıkan farklılıklar üzerinde durulmuştur. Bu karşılaştırmalı analiz, her iki ülkenin iş hukuku uygulamalarının ekonomik, sosyal ve kültürel bağlamlarını da ele almaktadır. İş hukuku düzenlemelerinin ve uygulamalarının ekonomik büyümeye, işgücü piyasasının istikrarına ve işçi-işveren ilişkilerinin genel sağlığına olan etkilerini değerlendirmektedir. Bu çalışmanın bulguları, her iki ülkenin iş hukuku sistemlerinin işleyişine dair kapsamlı bir kavrayış sağlayarak, ayrıca iş hukuku alanındaki benzerlikler ve farklılıklar üzerinden uluslararası iş hukuku uygulamalarını daha derinlemesine anlamak ve olası iyileştirmeleri tartışmak isteyen akademisyenler, hukukçular ve araştırmacılar için değerli bir referans kaynağı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore in depth the legal frameworks, regulations, and practices of labor law in Turkey and Azerbaijan within the context of employer-employee relations and labor law applications. In this framework, the Azerbaijan Labor Code, adopted on July 1, 1999, and the Turkish Labor Code No. 4857, adopted on June 10, 2003, are examined and compared. The definitions, significance, scope, and objectives of both codes are explained, and differences in aspects such as wages, employment contracts, occupational safety, work organization, rest, holidays, and leave are highlighted. This comparative analysis also addresses the economic, social, and cultural contexts of labor law practices in both countries. It evaluates the impact of labor law regulations and practices on economic growth, labor market stability, and the overall health of employer-employee relations. The findings of this study provide a comprehensive understanding of the functioning of labor law systems in both countries. Additionally, by exploring the similarities and differences in labor law, it offers valuable insights for academics, legal professionals, and researchers who wish to gain a deeper understanding of international labor law practices and discuss potential improvements.