Bel ağrısında interlaminar epidural steroidenjeksiyonunun etkinliğinin ve yan etkilerinindeğerlendirilmesi
Interlaminar epidural steroids for low back painefficacy and side effects of injectionevaluation
  1. Tez No: 886948
  2. Yazar: NESRİN BEGÜM ŞENEL SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KURÇALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve amaç: Bel ağrısı toplumda oldukça sık karşılaşılan, hastanın konforunu, sosyal hayatını ve iş yaşantısını önemli ölçüde etkileyen ve kronikleştiği takdirde tedavisi zor bir durumdur. Hastaların büyük bir kısmı konservatif tedaviden fayda görür. Fakat konservatif tedaviyle ağrı palyasyonu sağlanamayan hastalarda epidural steroid enjeksiyonları uygulanabilir. Biz bu çalışmada, interlaminar yaklaşımla uygulanan epidural steroid enjeksiyonunun bel ağrısı üzerindeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Algoloji Bilim Dalı'nda 01.01.2021 ve 01.03.2023 tarihleri arasında interlaminar epidural steroid enjeksiyonu uygulanan 349 hasta dahil edildi. Hastaların ağrı şiddeti numerik derecelendirme ölçeği (NRS) ile değerlendirildi. İşlem öncesi ve işlem sonrası 1. ay, 3. ay ve 6. ay takiplerindeki NRS skorları kaydedildi. NRS skorunda %50 veya daha fazla düşüş olan hastalarda işlem başarılı sayıldı. Ayrıca hastaların demografik verileri, vücut kitle indeksi (VKİ), ağrının süresi, nöropatik karakterde olup olmaması, tek taraflı veya bilateral oluşu, psikiyatrik ilaç kullanımı öyküsü, manyetik rezonans (MR) görüntüleme bulguları, işlem öncesi duyu ve motor muayene bulguları, daha önce geçirilmiş bel cerrahisi varlığı, başka bir hekim tarafından cerrahi tedavi önerilip önerilmediği, işlem sonrasındaki 6 ay içinde cerrahi geçirip geçirmediği, işlem öncesinde ve sonrasında kullandığı analjezik ilaçlar ve işlem sonrası gelişen komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular: İşlem sonrası 1. ay, 3. ay ve 6.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Low back pain is a very common condition in the community, which significantly affects the patient's comfort, social and work life and is difficult to treat if it becomes chronic. Most of the patients benefit from conservative treatment. However, epidural steroid injections can be used in patients who cannot achieve pain palliation with conservative treatment. In this study, we aimed to evaluate the efficacy of epidural steroid injections administered via interlaminar approach on pain. Material and method: In this retrospective study, 349 patients who underwent interlaminar epidural steroid injection between 01.01.2021 and 01.03.2023 in the Department of Algology, Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital were included. The pain intensity of the patients was evaluated with the numeric rating scale (NRS). NRS scores were recorded before and 1st month, 3rd month and 6th month follow-ups after the procedure. The procedure was considered successful in patients with more than 50% decrease in NRS score. In addition, demographic data, body mass index (BMI), duration of pain, whether it was neuropathic or not, unilateral or bilateral, history of psychiatric drug use, magnetic resonance imaging findings, sensory and motor examination findings before the procedure, presence of previous lumbar surgery, whether surgical treatment was recommended by another physician, whether surgery was performed within 6 months after the procedure, analgesic drugs used before and after the procedure, and complications that developed after the procedure were evaluated.