İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin psiko-sosyal gelişimine ana-baba tutumunun etkisinin incelenmesi
Examining the effect of parenteral attitudes on psycho-social development of fourth-grade students in primary school
  1. Tez No: 88696
  2. Yazar: CANAN ER GAZELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Home Economics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu araştırma ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin psiko - sosyal gelişimlerine anne- baba tutumlarının etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla araştırmaya 300 ilkokul 4.sımf öğrencisi ve ailesi alınmıştır. Çocukların psiko - sosyal gelişimlerini ölçmek için Prof.Dr. Fatma BAŞARAN tarafından geliştirilen“ Psiko - Sosyal Gelişim Ölçeği ”ni ebeveynler cevaplamıştır. Anne - baba tutumunu ölçmek için Suna POLAT tarafından geliştirilen“ Ana - Baba Tutum Ölçeği ”çocuklara uygulanmıştır. Anne - babanın eğitim düzeyi, ekonomik düzeyi, çocuğun kardeşinin olup olmadığı, kaçıncı çocuk olduğu, anaokuluna gidip - gitmediği gibi bilgileri içeren çocuğa ve aileye ait demografik bilgiler ise“ Aile Bilgi Formu ”ile elde edilmiştir. Araştırma bulguları; Ki - Kare, Fisher Kesin Ki - Kare istatistiksel analizleri ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel düzeyde önemsiz bulunan bulgular, yüzde dağılımlarına göre değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma sonucunda demokratik tutum uygulayan anne - babaların sayısı, otoriter tutum uygulayan anne - babaların sayısına göre daha fazladır. Cinsiyet yönünden anne- baba tutumları arasında bir fark yoktur. Anne ve babanın eğitim düzeyi yükseldikçe demokratik tutum uygulama oranlan da artmaktadır. Kardeş sayısına göre, üçten daha fazla kardeşe sahip olan çocukların anne - babalarının otoriter tutum uygulama oranlan da artmaktadır. Aynca ortanca çocuklar ilk ve son çocuklara göre anne ve babalanın daha fazla otoriter olarak algıladıkları bulunmuştur. Kız çocuklann psiko - sosyal gelişim puanlannın erkek çocuklara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Demokratik anne - babalann çocuklarının, kendi kendini yönetme, ilgiler ve fertler arası ilişkilerde otoriter tutum sergileyen anne - babalann çocuklanna göre daha başanlı olduklan bulunmuştur. Ailelerin sosyo - ekonomik düzeyleri arttıkça çocuklann psiko - sosyal gelişim ölçeğinde başanlı olma oranlannın da arttığı görülmüştür. Anaokuluna giden çocuklann psiko - sosyal gelişim ölçeğinde daha başanlı olduğu bulunmuştur. Bir veya iki kardeşi olan çocuklar ve ilk çocuklar psiko - sosyal gelişim ölçeğinde daha başarılı olmuşlardır. Anne - babanın eğitim düzeyi arttıkça çocuklann psiko - sosyal gelişim ölçeğinde başanlı olma oranlannın da arttığı bulunmuştur. Çocuklann psiko - sosyal gelişim Ölçeğinin fertler arası ilişkiler alt bölümündeki başanlanmn, diğer bölümlere göre daha az olduğu bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Anne - baba tutumlan, Psiko - sosyal gelişim, Sosyal gelişim, Aile, Çocuk gelişimi İV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is conducted to examine the effect of parental attitudes on psycho - social development of fourth - grade students in primary school. With this objective, 300 fourth - class students in primary school and their families are taken in to the scope of this research. With the objective measuring of psycho - social development of children“ Psycho - Social Development Scale ”, developed by Fatma BAŞARAN, was given responses by the parents of the children, in order to measure the attitudes of mother - father“ Parental Attitudes Scale ”developed by Suna POLAT, was applied to children. Then the demographic information about the child and the family is attained with the“ Family Information Form ”containing requests for the level of education of the mother and father, the level of economy of the parent, if the child has other brothers and sisters, if the child attends kinder garden. The research findings were based on assessments made with X2 - square, Fisher Definite X2 - square. At statistical level, the findings that are considered an important are made the subject of assesments, according to percentage distribution. At the end of the research the number of the mother - father who applied democratic attitude were much more than the number of mother - father who applied authoritarian attitude. When the gender is compored, there was no difference between mother - father attitudes. Furthermore the note of democratic attitude increased when the education level of mother and father increesed The rate of authoritarian attitudes of families increased when the children have sister or brother more than three. Moreover it was found that a middle child percieve his family much more authoritarian than first and last child. In the Psycho - social development instrument, the girls became more successful than boys. İn the psycho - socral development instument, the children who were applied democratic attitude were found much more successful in interests, communication with people than the children who were applied attitude. It was understood that the rate of child' s success in psycho - social development instrument increased when the level of sociol - economy of family increased. The children who attended kindergarten was found to be more successful in psycho - social development mtrument besides the children having one or two brother or sister were more successful in psyhe - social development instrument. ît was also found that there was a parallel between the rate of child' s succress and the level of psycho - social development of family. Key Words : Parent attitudes, Psycho - social development, Social development, Child development and Family. V