Web 2.0 araçlarıyla desteklenmiş uygulamaların altıncı sınıf öğrencilerinin akademik başarı, metaforik algı ve web 2.0 araçları kullanımına yönelik farkındalıklarına etkisi
The impact of practices supported by web 2.0 tools on sixth grade students' academic achievement, metaphorical perceptions and variations in the use of web 2.0 tools
- Tez No: 886990
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Web 2.0 araçlarıyla zenginleştirilmiş uygulamaların altıncı sınıf öğrencilerinin kuvvet ve hareket ünitesine yönelik akademik başarı, kuvvet ve hareket kavramlarına yönelik metaforik algı ve Web 2.0 araçları kullanımına yönelik farkındalıkları üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın modeli karma desenlerden olan sıralı açıklayıcı desendir. Çalışmanın nicel bölümü ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desene göre tasarlanmıştır. Çalışma grubunun oluşturulmasında öğrenciler amaçlı örneklem yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örneklem yöntemine göre çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada nicel ve nitel veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Akademik Başarı Testi”,“Metaforik Algı Formu”ve“Web 2.0 Araçlarının Kullanımına Yönelik Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde, normal dağılım gösteren durumlarda ön test ve son test puanlarının karşılaştırmasında eşleştirilmiş t testinden; normal dağılım olmadığı durumlarda ise Wilcoxon işaretli sıralar testinden yararlanılmıştır. Metaforik algı formundan elde edilen nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın bulgularında deney ve kontrol gruplarında yer alan öğrencilerin uygulama sonrasında Web 2.0 araçları kullanımına yönelik farkındalıkları arasında deney grubunun lehine anlamlı bir fark bulunmaktadır. Akademik başarı puanları incelendiğinde ise deney grubundaki öğrencilerin ön test ve son test akademik başarı puanları arasında son testlerin arasında anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Deney ve kontrol gruplarında yer alan öğrencilerin çalışma sonrasında akademik başarıları arasında, deney grubunun lehine anlamlı bir fark bulunmaktadır. Sonuç olarak Web 2.0 araçları ile desteklenmiş uygulamaların öğrencilerin akademik başarı, Web 2.0 araçlarının kullanımına yönelik farkındalıkları ve metaforik algılarını olumlu yönde geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of applications supported by Web 2.0 tools on sixth grade students' academic success in the force and motion unit, metaphorical perception of the concepts of force and motion, and their awareness of the use of Web 2.0 tools were examined. Quantitative and qualitative research methods were used together as data collection tools. The research model is a sequential explanatory design, which is one of the mixed designs. The quantitative part of the study was designed according to the quasi-experimental design with pretest-posttest control group. In the formation of the study group, students were included in the study according to the appropriate (easily accessible) sampling method from purposive sampling methods.“Personal Information Form”,“Academic Achievement Test”,“Metaphorical Perception Form”and“Awareness Scale for Web 2.0 Tools”were used as quantitative and qualitative data collection tools. In the analysis of quantitative data, paired t-test was used to compare pre-test and post-test scores in cases with normal distribution, and Wilcoxon signed-rank test was used in cases without normal distribution. Qualitative data obtained from the metaphorical perception form were analyzed by content analysis. In the findings of the study, there is a significant difference between the awareness of the students in the experimental and control groups towards the use of Web 2.0 tools after the application in favor of the experimental group. When the academic achievement scores were examined, there was a significant difference between the pre-test and post-test academic achievement scores of the students in the experimental group in favor of the post-tests. There is a significant difference between the academic achievement of the students in the experimental and control groups after the study in favor of the experimental group. As a result, it was determined that the applications supported with Web 2.0 tools positively improved students' academic achievement, awareness of the use of Web 2.0 tools and metaphorical perceptions.