15-16. yüzyıl Osmanlı dönemi tekstillerinin sinematografik anlatılarda temsili
The representation of 15th-16th century Ottoman textiles in cinematic narratives
  1. Tez No: 887015
  2. Yazar: AYŞENUR AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tekstil, tarihin farklı dönemlerinde toplumların kültürel ve sosyal yapısını yansıtan önemli bir unsurdur. Bu bağlamda, Osmanlı döneminin tekstil sanatı, zengin bir kültürel miras sunmaktadır. Osmanlı dönemine ait tekstiller hem estetik değerleri hem de sosyal ve iktidar simgeleri olarak önem taşımaktadır. Günümüzde Osmanlı Dönemini konu alan filmler ve diziler bu zengin tekstil mirasını görsel bir dil aracılığıyla yeniden canlandırmakta ve geniş kitlelere ulaştırmaktadır. Son yıllarda malzeme, üslup ve yaratıcı bir yaklaşımın birleşimi olan tekstiller, mekâna yükledikleri anlam ile tarihi film ve dizilerde birincil unsur haline gelmiş ve o mekânda görünür olmuşlardır. Mekân olgusu, senaryo aktarılırken karakterlerin gerçekçi bir biçimde temsil edilmesinde ve bu gerçekliğin izleyiciye etkili bir şekilde iletilmesinde tamamlayıcı faktör olarak işlev görmektedir. Özellikle dönem filmleri ve dizilerinin yapım sürecinde kullanılan tekstiller, anlatı üzerindeki etkiyi artırma ve tarihsel gerçekçiliği sağlama amacı taşımaktadır. Bu bağlamda araştırmada, Osmanlı Dönemi tekstillerinin sinematografik temsilleri, tarihsel ve biçimsel özellikleri açısından analiz edilmiş, bu yapımların atmosfer ve anlam yaratım süreçlerinde tekstil ürünlerinin işlevselliği ve etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Textiles have been a significant element reflecting the cultural and social structure of societies in different periods of history. In this context, the textile art of the Ottoman period presents a rich cultural heritage. Textiles from the Ottoman era are significant both for their aesthetic values and as symbols of social status and power. Nowadays, films and series focusing on the Ottoman period are reviving this rich textile heritage through visual language and reaching a wide audience. In recent years, textiles, which are a combination of material, style, and creative approach, have become a primary element in historical films and series, becoming visible in the space they occupy. The concept of space serves as a complementary factor in realistically representing characters while conveying the script and effectively communicating this reality to the audience. Especially in the production process of period films and series, the textiles used aim to enhance the impact on the narrative and achieve historical realism. In this context, the research has analyzed the cinematographic representations of Ottoman period textiles in terms of their historical and formal characteristics, evaluating the functionality and impact of textile products in the processes of creating atmosphere and meaning.