Development of novel tools to study atonal in Neurogenesis
Nörojenezde atonal çalışmak için yeni araçların geliştirilmesi
  1. Tez No: 887016
  2. Yazar: SVEN PIERRE L. VILAIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASSEM HASSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Katholieke Universiteit Leuven (Catholic University of Leuven)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Erken nöral gelişim süresince öncül hücreler, hücre kaderi kararı ve doku örüntülenişini içeren düzenleyici yolaklara katılırlar.Bu düzenleyici yolakların pek çok faktörünün bilinmesine ve çalışılmış olmasına rağmen, bir çoğu hala tanımlanmamıştır [1, 2]. Biz erken moleküler mekanizmaları bulmak ve araştırmak için Drosophila'yı model organizma olarak kullanmaktayız. Drosophila, nörojenez ile alakalı mutantları çalışmak ve taramak için mükemmel bir organizmadır. Onun çevresel sinir sistemi (ÇSS) normal gelişimi etkileyen mutasyonları kolay derecelendirmeye izin veren dış özelliklere sahiptir. Drosophila kılları (duysal organın dış kısmı) ve Drosophila bileşik gözü normal nöronal gelişimi etkileyen mutasyonlara bakmak ve onları çalışmak için geniş ölçüde kullanılmıştır. Bu çalışmada biz, pronöral bir gen olan ato'yu çalışıyoruz.
Özet (Çeviri)
During early neural development, progenitor cells participate in regulatory pathways that involve cell fate decision and tissue patterning. Although many factors of these regulatory pathways are known and studied, a lot of them still remain unidentified [1, 2]. We use Drosophila as a model organism to find and investigate the molecular mechanisms that control early neurogenesis. Drosophila is an excellent model organism to study and screen for mutants involved in neurogenesis. Its peripheral nervous system (PNS) has external features that allow easy scoring for mutations that affect normal development. Drosophila bristles (external part of the sensory organ), and the Drosophila compound eye have been used extensively to look for and study mutations affecting normal neuronal development. In this work we are studying ato, a proneural gene in Drosophila. Despite the fact that we know when and where ato genes are required in the Drosophila peripheral nervous system and how they interact with Notch signaling to select sensory organ precursors (SOP), the mechanisms that mediate their activity within SOPs and their specificity in inducing neuronal differentiation remain largely unknown. We performed a computationally supported genetic screen to find dominant modifiers of Ato. First we validated this computational based prioritization method, called ENDEAVOUR-HIGHFLY and showed that biologically meaningful prioritizations could be obtained, secondly we used it to prioritize genes located in deficiencies (large deletions) that dominantly modified ato. Thus we were able to retrieve the genes responsible for this modification, finding 18 dominant modifiers of ato. The second aim of this work was to create a tool to study ato in its endogenous locus by exchanging ato, through ends out homologous recombination, with an RMCE docking site. This RMCE docking site allows efficient targeting of the ato locus and we obtained an overall efficiency of 10%. We used this tool, which we called IMAGO (Integrase-Mediated Approach for Gene Knock-Out) to target ato with a construct that allows the generation of postmitotic clones in Drosophila.