İngilizce öğretmenlerinin öğrencilerine okumalarını önerdiği kitaplardaki değerlerin incelenmesi
Examination of the values in the books recommended by English teachers to their students
- Tez No: 887014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASENA AYVAZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karakter Ve Değer Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmanın amacı İngilizce öğretmenlerinin öğrencilerine okumalarını önerdiği kitapların içerdiği değerleri, Schwartz'ın değer listesine göre ve İngilizce öğretmenlerinin görüşlerine göre karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden karşılaştırmalı durum çalışmasına göre desenlenmiştir. Çalışma grubunda farklı şehir ve kademelerde görev yapmakta olan 60 İngilizce öğretmeni ve bu öğretmenlerin öğrencilerine okumalarını önerdiği beş kitap yer almaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu ve Schwartz değer listesi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda İngilizce öğretmenlerinin görüşlerine göre kitaplarda en çok iyilikseverlik-sevgi ve özyönelim-düşünce değerleri yer alırken; en az alçakgönüllülük, uyum-kurallar, güç- baskınlık, güvenlik-kişisel, saygınlık değerleri yer almıştır. İngilizce öğretmenlerinin önerdiği kitapların içerdiği değerler Schwartz değerler listesine göre incelendiğinde ise en çok iyilikseverlik-sevgi ve uyum-kişilerarası değerlerinin yer aldığı; en az ise alçakgönüllülük, evrenselcilik-hoşgörü, evrenselcilik-ilgi, güç-kaynaklar değerlerinin yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Hem Schwartz değer listesine göre önerilen kitaplardan hem de İngilizce öğretmenlerinin görüşlerinden elde edilen sonuçların büyük oranda örtüştüğü görülmekle birlikte örtüşmediği yerlerin de bulunduğu tespit edilmiştir. Geleneksellik, güvenlik toplumsal ve evrenselcilik-hoşgörü değerlerinde örtüşmediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma sonunda; öğretmenlerin en çok iyilikseverlik-sevgi değerini ön plana çıkardıkları ve bu değeri içeren kitapları önermelerinden hareketle öğrencilerin diğer değerlere de ulaşabilmeleri için önerilen kitapların çeşitlendirilebileceği verilen öneriler arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to comparatively examine the values contained in the books that English teachers recommend to their students, according to Schwartz's value list and the perspectives of the teachers. In line with this aim, the research was designed as a comparative case study, one of the qualitative research methods. The study group consists of 60 English teachers working at different levels and in different cities, along with five books recommended by these teachers to their students. As data collection tools, a semi-structured interview form and Schwartz's value list were used. According to the results, based on the teachers' opinions, the values most frequently found in the books are benevolence-care and self-direction-thought, while humility, conformity-rules, power-dominance, security-personal and face are the least represented. When the values in the recommended books were examined according to Schwartz's value list, it was found that benevolence-care and conformity-interpersonal were the most prominent, while humility, universalism-tolerance, universalism-concern, and power-resources were the least represented. It was observed that the results obtained from both the teachers' opinions and the analysis of the books largely overlapped, although there were some discrepancies. Specifically, differences were noted in the values of tradition, security-personal, and universalism-tolerance. In conclusion, the study suggests that since teachers prioritize benevolence-care and recommend books containing this value, diversifying the recommended books could help students access other values as well.