Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde nomofobi yaygınlığı, gelişmeleri kaçırma korkusu ve yalnızlık ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of nomophobia prevalence, fear of missing out, and relationship with loneliness among Atatürk University Medical Faculty students
- Tez No: 887029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve Amaç: Ülkemizde ve tüm dünyada akıllı telefon kullanımı giderek artmaktadır. Uygunsuz akıllı telefon kullanımı, yalnızlık, düşük öz saygı, sosyal izolasyon, boyun ağrısı, depresyon, dikkat eksikliği gibi bir dizi olumsuz durumla ilişkilendirilmektedir. Dijital dünyanın beraberinde getirdiği yeni tanımlanan bozukluklardan nomofobi ve gelişmeleri kaçırma korkusu (fear of missing out-FoMO) artmaktadır. Bu çalışmamızda tıp fakültesi öğrencilerinde nomofobinin yaygınlığı araştırılarak, öğrencilerin gelişmeleri kaçırma korkusu, sosyal ve duygusal yalnızlık durumları incelenmiş, nomofobi ile ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız kesitsel, tanımlayıcı, tek merkezli bir çalışma olarak yapılmıştır. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinden toplam 807 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamız yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara, sosyodemografik veri formu, Nomofobi Anketi (NMP-Q), Sosyal Medyada Gelişmeleri Kaçırma Korkusu (FoMO) Ölçeği ve Yetişkinler için Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği (SELSA-S) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Smartphone use is increasing in our country and around the world. Inappropriate smartphone use is associated with several negative conditions such as loneliness, low self-esteem, social isolation, neck pain, depression, and attention deficit. Nomophobia and fear of missing out (FoMO), which are newly defined disorders brought by the digital world, are on the rise. In this study, we aimed to investigate the prevalence of nomophobia in medical students, to examine the fear of missing out, social and emotional loneliness of students, and to reveal the relationship with nomophobia. Method: Our study was conducted as a cross-sectional, descriptive, single-center study. A total of 807 students from Atatürk University Faculty of Medicine were included in the study. Our study was conducted by face-to-face survey method. Sociodemographic data form, Nomophobia Questionnaire (NMP-Q), Fear of Missing Out on Social Media Scale (FoMO) and Social and Emotional Loneliness Scale for Adults (SELSA-S) were applied to the participants.