The role of affective flexibility in post-traumatic growth
Duygusal esnekliğin travma sonrası büyüme üzerindeki rolü
- Tez No: 887030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LAURA E R BLACKİE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Nottingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezin amacı, belirli bir tür bilişsel esnekliğin (affective flexibility), stresli bir senaryoya verilen tepkide travma sonrası büyüme (TSB) üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Daha spesifik olarak, bilişsel yeniden değerlendirmenin (cognitive reappraisal), TSB ile“duygusal esneklik”arasındaki ilişkiyi düzenleyip düzenlemediğini incelemekteyiz. Duygusal esneklik, duygusal bir uyarana veya duruma karsi daha esnek bir dikkat becerisi sergileme ve bu dikkati kesme yeteneği olarak tanimlanabilir. Hipotezimiz, duygusal esneklik yeteneğine sahip olanların, stresli bir senaryoya yanıt verirken bilişsel yeniden değerlendirmeyi etkili bir şekilde kullanacaklarını ve bu nedenle daha yuksek bir TSB deneyimceklerini one surmektedir. Hipopetizlerimizi incelemek için, Malooly, Genet ve Siemer (2013) tarafından tasarlanan duygusal esneklik deneyi kullanıldı ve katılımcılar arasındaki bireysel farkliliklar incelendi. Tum katılımcılara hayali bir senaryo okumaları ve kendilerini kanser teşhisi konulmuş gibi hayal etmeleri istendi. Bu sırada kontrol veya deneysel (bilissel yeniden degerlendirme) gruplarına atandılar. Kontrol grubundaki katilimcilar senaryoyu sadece okurken, deney grubundaki katilimcilarin okuduklari senaryoyu yeniden degerlendirmeleri istendi. Bunu yaparken senaryoya daha farkli bir bakis acisiyla bakip, boyle bir deneyimin daha farkli ve mumkunse nasil olumlu bir sekilde sonuclanacagina odaklanmalari istendi. Daha sonra tum katilimcilar duygu durumu ve TSB anketlerini yanıtladılar. Sonuçlar, bilişsel yeniden değerlendirmenin duygusal esneklik ve TSB ile ilişkisi üzerinde belirgin bir düzenleyici etkiye sahip olmadığını gösterdi. Tutarsız sonuçlar için olası açıklamalar ve potansiyel sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this experimental study is to explore the effects of a specific type of cognitive flexibility on self-reporting of post-traumatic growth (PTG) in response to a stressful scenario. Specifically, we examine whether cognitive reappraisal moderates the relationship between PTG and“affective flexibility”; the ability to flexibly attend to and disengage from the emotional aspects of a stimulus or a situation. We proposed that those who have affective flexibility ability would effectively employ cognitive reappraisal and therefore report PTG while responding to a stressful scenario. To examine our hypotheses, the affective flexibility task (AFT) designed by Malooly, Genet, and Siemer (2013) was used to examine individual differences among participants while shifting between the categorization rules of negative and positive pictures. Participants were asked to read a hypothetical scenario and imagine themselves being diagnosed with cancer while assigned to control or reappraisal groups. Afterwards, they answered an emotion and PTG questionnaire. The results revealed that neither the reappraisal manipulation nor the significant moderator effect of cognitive reappraisal was successful on affective flexibility and its relationship with PTG. Possible explanations for the inconsistent results and potential implications are discussed.