Squat egzersizi için hız temelli uygulama: Kalça eklemi takibi, bar takibine göre daha etkili bir ölçüm olabilir mi?
Velocity-based training for the squat exercise: Can hip joint tracking be a more effective measurement than bar tracking?
- Tez No: 887028
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ ÖZKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, hız temelli egzersiz (HTE) methodu ile 5 farklı yük kullanarak (1-TM'nin %50, %60, %70, %80 ve %90'ı) back squat egzersizinde bar ve kalça eklemi arasındaki farklılık ve benzerlikleri ortaya koymaktır. Araştırma sırasında iki adet transdüser (Vitruve, Madrid, İspanya) kullanılarak biri bara bir diğeri ise kalça eklemi hizasına kemer yardımıyla konumlandırılmıştır. Katılımcıların farklı yükteki uygulamar öncesi tek tekrar maksimum (1-TM) değerleri bulundu. Farklı yükler, tespit edilen egzersiz hızlarında gerçekleştirildi. Egzersiz sonlandırma hız kriteri olarak %15 ortalama hız düşüşü olduğunda egzersiz sonlandırıldı. Elde edilen sonuçlara bakıldığında; bar ve kalça eklemi arasında yorgunluk öncesi ve sonrası %50 yükte sırasıyla, R²=0,09 ve R²=0,01; %60 yükte R²=0,05 ve R²=0,01; %70 yükte R²=0,45 ve 0,36; %80 yükte R²=0,05 ve R²=0,004; %90 yükte ise R²
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the differences and similarities between the bar and the hip joint during the back squat exercise using the velocity-based training (VBT) method with five different loads (50%, 60%, 70%, 80%, and 90% of 1-RM). During the research, two transducers (Vitruve, Madrid, Spain) were used: one positioned on the bar and the other on the hip joint using a belt. The one repetition maximum (1-RM) values of the participants were found before the different loads. The different loads were performed at the determined exercise velocities. The exercise was terminated when a 15% decrease in mean velocity was observed. The results showed that, before and after fatigue, the coefficients of determination (R²) between the bar and hip joint at 50% load were R²=0.09 and R²=0.01, respectively; at 60% load, R²=0.05 and R²=0.01; at 70% load, R²=0.45 and 0.36; at 80% load, R²=0.05 and R²=0.004; and at 90% load, R²